6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde anmalar gerçekleştirildi

Merkez üssü Maraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremin üzerinden bir yıl geçti. 7.8’lik depremin yaşandığı saat olan 04.17’de, depremden etkilenen Hatay, Maraş, Adıyaman, Malatya, Kilis, Osmaniye, Adana, Antep, Diyarbakır ve Urfa’da anma programları yapıldı. Etkinliklere binlerce kişi katılırken depremde hayatını kaybedenler, açıklama, meşaleli ve sesiz yürüyüşlerle anıldı.

İSKENDERUN’DA SESSİZ YÜRÜYÜŞ

6 Şubat depremlerinde büyük yıkımın yaşandığı Hatay’ın İskenderun ilçesinde, depremlerde hayatını kaybedenler anıldı. İskenderun 6 Şubat İnisiyatifi çağrısıyla binlerce kişi, Mustafa Kemal Mahallesi deprem gönüllüleri çadırı önünden bir araya geldi. Binler, meşalelerle depremde yıkılan bir binanın yanına kadar sessiz bir şekilde yürüdü.

Birçok kişi, hayatını kaybeden yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Yürüyüş sonrası yıkılan binanın olduğu yerde mumlar yakıldı. Halk, yaşamını yitiren kişilerin fotoğrafları ile çocuk oyuncakları ve karanfiller bıraktı. Acı ve öfkenin hâkim olduğu anmada, depremin yaşandığı saat olan 04.17’de saygı duruşunda bulunuldu. Birçok kişi gözyaşlarına hâkim olamadı.

URFA

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu, depremlerde yaşamını yitirenleri Haliliye ilçesindeki İpekyolu caddesinde bulunan ve depremlerde yıkılan bir binanın önünde andı. Çok sayıda kişinin katıldığı anmada, yıkılan binanın olduğu yere karanfiller bırakılarak, mumlar yakıldı.

MARAŞ

Depremin merkez üssü Maraş’ın Pazarcık ilçesinde kitle, Hükümet Konağı’ndan Saat Kulesi’ kadar ellerinde meşalelerle yürüdü. Yürüyüş sonrası mumlar yakılarak, yıkımın yaşandığı yere karanfiller bırakıldı.

ADIYAMAN

Depremlerde büyük bir yıkımın yaşandığı Adıyaman’da ise kalabalık bir kitle toplandı. Adıyaman Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde Mimar Sinan Parkı’nda bir araya gelenler, “Yastayız, unutmayacağız” yazılı pankart açtı. Kitle, sorumluları yargılanması için taleplerini dile getirerek, “Tüm sorumlular yargılansın”, “İnsanları ölüme terk ettiniz” ve “Ses vardı devlet yoktu ses kesildi devlet geldi” dövizleri taşıdı.

VALİYE TEPKİ: “HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ”

Saat kulesinin olduğu alana kadar yürüyüş yapıldı. KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, “Depremzede kardeşlerimizle 6 Şubat’ın ilk gününden itibaren başlattığımız dayanışmamızı büyütmeye, acılarımızı paylaşmaya, yaralarımızı hep birlikte sarmaya devam edeceğiz” dedi.

Saat kulesi önüne karanfiller bırakıldı. O sırada anmaya katılan Adıyaman Valisi Osman Varol ile eski bakan Adil Karaismailoğlu’na tepki gösterildi. “Hakkımızı helal etmiyoruz” sözleriyle valiyi yuhalandı. Kitle, “Sesimi duyan var mı?” sloganları attı.

Daha sonra siyah ve beyaz renkli balonlar göklere bırakıldı. Platform bileşenleri, İsias Hotel’in önünde de mumlar yaktı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, 89 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria Sitesi önünde anma gerçekleştirdi.

ADANA

Adana’da Deprem Dayanışma Derneği, Çukurova ilçesinde depremde 96 kişinin yaşamını yitirdiği ve enkaza dönen Alpargün Apartmanı’nın olduğu yerde anma etkinliği gerçekleştirdi. Çok sayıda kişi anmaya katıldı.

OSMANİYE

Osmaniye’de, depremde en fazla yıkımın yaşandığı Adnan Menderes Mahallesi’nde bulunan Metin Tamer Siteleri bölgesinde anma etkinliği düzenlendi.

(HABER MERKEZİ)