Adana’da Cumartesi Anneleri’ne destek eylemine polis saldırdı: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

İHD Adana Şubesi’nin İnönü Parkı’nda düzenlediği “Hakikat ve Adalet Arayışının Mekânı Galatasaray Meydanı Cumartesi Anneleri’nindir” konulu basın açıklamasına polis saldırdı. Açıklama için parkta toplanan dördü avukat 39 kişi gözaltına alındı. 

Gözaltına alınanlar arasında İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş, eski İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, avukat Tugay Bek, Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, SES Adana Şube Başkanı Enis Akyüz, HDP Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya, Adana Ekoloji Platformu Başkanı Yaşar Gökoğlu da bulunuyor. 

VALİLİĞİN YASAK GEREKÇESİ: “KAMU HUZURU” 

Adana Valiliği geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da açıklamaya yasak getirmişti. Valiliğin açıklamasında, “Eylem ve etkinliklerin yaya ve araç trafiğinin kısmen veya tamamen engellediği, kamu huzur ve esenliğinin tehlikeye düşürüldüğü ve başkalarının hak ve hürriyetlerinin kısıtlandığı gözlemlenerek tespit edilmiştir” denildi. Açıklamada ayrıca, “Halkın yoğun olduğu alışveriş merkezleri, kamu hizmeti görülen bina vb. kuruluşların çevresi, kaldırım ve cadde üzerlerinde yapılan basın açıklaması ile benzeri eylemler, bu etkinliği düzenleyenler ve o civarda bulunan halkın güvenliği açısından sakıncalar doğurabilmektedir” ifadesine yer verildi. 

GEÇEN HAFTA DA SALDIRI OLMUŞTU 

Geçtiğimiz hafta da İHD Adana Şubesi tarafından Cumartesi Anneleri’ne destek vermek için yapılacak basın açıklaması valilik tarafından yasaklanmış, aralarında avukatlarında bulunduğu 18 kişi kişi darbedilerek gözaltına alınmıştı. 

(HABER MERKEZİ)