Akdeniz’de mültecileri taşıyan tekneler battı

Akdeniz’de mültecileri taşıyan iki tekne daha battı: En az 11 mülteci yaşamını yitirirken 60’dan fazla kişinin kayıp olduğu öğrenildi.

İtalya’nın güneyinde mültecileri taşıyan iki teknenin batması sonucu en az 11 kişi yaşamını yitirdi. 10 mültecinin cansız bedeninin bulunduğunu duyuran sivil toplum örgütleri, 60’tan fazla kişinin kayıp olduğu ve arama çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

İtalyan Rainews24 kanalının haberine göre, ülkenin güneyindeki Kalabriya bölgesinin 100 mil açığında mültecileri taşıyan tekne alabora oldu. Kurtarılan 12 mülteci, teknedeki en az 50 kişinin kaybolduğunu söyledi. Bölgede kayıplar için arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığı bildirildi. İtalyan sahil güvenliği ise, hayatta kalan 12 kişiden birinin de karaya çıktıktan sonra öldüğünü belirtti.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve UNICEF’in ortak açıklamasında, teknenin Türkiye ve Libya’dan yola çıktığı ve Suriye, Mısır, Pakistan ve Bangladeş’ten gelen mültecileri taşıdığı aktarıldı.

İkinci kaza ise İtalya’nın Calabria bölgesinin yaklaşık 200 kilometre doğusunda gerçekleşti.

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) derlediği verilere göre, Orta Akdeniz’de yılın başından 17 Haziran’a kadar 749 mülteci denizde kayboldu.

(HABER MERKEZİ)