Avrupa’da 1 Mayıs tutsakları ile dayanışma eylemleri

1 Mayıs 2024’te on binlerce insan Taksim için Saraçhane, Mecidiyeköy ve Beşiktaş’ta faşizmin yasaklarına rağmen Faşist TC devletine meydan okudu.

Taksim yasağına meydan okuyan onlarca kişiyi Faşist TC devleti işkence ile gözaltına aldı. Daha sonra ise ev baskınları yaparak gözaltılara devam etti. Gözaltına alınan onlarca kişiden 50’si tutuklandı.

Bu gözaltılara, tutuklamalara ve baskılara karşı 11 Mayıs günü Almanya, Avusturya ve İsviçre’de dayanışma eylemleri gerçekleştirildi.

İsviçre/Basel

Partizan, “1 Mayıs Tutsaklarına Özgürlük, Taksim de, Kaypakkaya da Filistin de Bizimdir, Savunuyoruz” şiarıyla Basel’de 1 Mayıs günü Taksim için Saraçhane direnişinde işkence ile gözaltına alınıp tutuklanan 6 Partizan okuru ve diğer 1 Mayıs tutsakları ile dayanışmak için eylem düzenledi.

Eylem, Claraplatz’da saat 16:00’da “Gözaltılar, Tutuklamalar, Baskılar Bizi Yıldıramaz”, “Devrimci Mücadele Meşrudur, Yargılanamaz!” yazılı Almanca ve Türkçe pankartlar açılarak Partizan adına yapılan ile başladı.

Partizan konuşmasında, “Taksim de Kaypakkaya da Filistin de Direnişte bizimdir. Kaypakkaya’ya tahammülü olmayan Faşist TC devleti, gözaltı furyasına başlamış ve bugüne kadar 50 kişiyi tutuklamıştır. Biz de buradan 1 Mayıs Saraçhane direnişini selamlıyor ve bir kez daha yineliyoruz. Taksim de Kaypakkaya da Filistin de direniş de bizimdir. Bulunduğumuz her alanda Kaypakkaya’yı savunmaya, anmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ardından Avrupa Partizan’ın gözaltı ve tutuklamalara yönelik yaptığı açıklamanın Almancası okundu. Eylem esnasında Partizan’ın açıklamasının bildiri dağıtımı gerçekleşti. Kitle sık sık “Gözaltılar, Tutuklamalar, Baskılar Bizi Yıldıramaz!”, “İçerde, Dışarda Hücreleri Parçala!”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganlarını atarak işkence ile gözaltına alınan ve tutuklanan devrimcileri selamladı. Eyleme AVEG-KON, ADHK, AGEB, İTİF ve Mor-Kızıl Kolektif destek verdi.

Ayrıca 19 Mayıs’ta Basel’de “Umutsuzluğa ve Yılgınlığa Karşı Kaypakkaya Çizgisini Kuşan!” şiarıyla düzenlenecek olan Kaypakkaya anma gecesine daha güçlü katılım çağrısı yapılarak eylem sonlandırıldı.

Almanya/ Stuttgart

Filistinle Dayanışma günü vesilesiyle Rotebühlplatz Meydanı’nda eylem düzenlendi. Bu eyleme “Gözaltılar, Tutuklamalar, Baskılar Bizi Yıldıramaz” pankartı ile katılan Partizan ise “Taksim de, Kaypakkaya da, Filistin de, Direniş de Bizimdir, Savunuyoruz” şiarıyla 1 Mayıs tutsakları ile dayanışma çağrısında bulundu. Avrupa Partizan’ın açıklamasının Türkçe ve Almancası da okundu. Kitle sık sık “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganları attı.

Avusturya/ Innsbruck

Partizan’ın da içinde yer aldığı, 1 Mayıs Tutsaklarla Dayanışma Platformu tarafından, Taksim 1 Mayıs’ında direniş gösteren ve polisin saldırılarında tutuklanan 50 devrimci için Wiesengasse-Innsbruck’da protesto eylemi gerçekleştirildi.

Saat 14.00’da başlayan dayanışma eyleminde yapılan Almanca ve Türkçe açıklamalarda Faşist TC devletinin Kaypakkaya korkusunun hâlâ devam ettiğine, bundan kaynaklı bugün Kaypakkaya’yı daha gür sesle anmanın önemine vurgu yapılarak 18 Mayıs’ta yapılacak olan Kaypakkaya’yı anma gecesine daha güçlü katılım çağrısı yapıldı. Eylemde sık sık “Freiheit für alle politischen Gefangene”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganları atıldı.

(AVRUPA)