Brüksel’de çiftçiler AB’nin tarım politikalarını protesto etti

Çiftçiler, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) kurumları önünde yüksek maliyetler, yetersiz mali destekler, ucuz ithal ürünler ve çevre politikaları nedeniyle protesto düzenledi. Belçika’daki çeşitli çiftçi derneklerinin çağrısıyla yüzlerce çiftçi, Brüksel’deki AB Komisyonu ve AB Konseyi binası yakınında toplandı.

Çiftçilerden AB kurumları önünde protesto: ‘İnsanca geçinebilmek istiyoruz’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, çiftçiler 300 kadar traktörle şehrin ana yollarında ve AB ülkelerinin tarım bakanlarının toplantı yapacağı bina çevresinde trafiği kilitledi. Çiftçiler AB kurumları önünden geçen ana yol Rue de la Loi’yi kapattı. Polis barikatı önüne gelen çiftçiler eski lastik ve saman balyası dökerek ateşe verdi. Çevreye torpil fırlatan ve çeşitli sloganlar atan çiftçilerin tutuşturduğu lastik ve saman balyalarına karşı Belçika polisi, TOMA ile su sıktı.

Reuters haber ajansına konuşan ‘La Via Campesina’ isimli çiftçi örgütünün Genel Koordinatörü Morgan Ody “Bu, gelirle ilgili. Bu, bizim yoksul olduğumuz ve insanca geçim sağlamak istediğimiz gerçeğiyle ilgili” dedi. Fransa’nın Brittany bölgesinde çiftçilik yaptığını anlatan Ody, AB’ye çiftçilere yaptığı minimum mali desteği artırma ve yurt dışından daha ucuz mahsuller satın alınmasına izin veren serbest ticaret anlaşmalarından çıkma çağrısı yaptı. Ody, “Biz iklim politikalarına karşı değiliz. Ancak bu geçişi yapmak için ürünlere yüksek fiyatlar verilmesine ihtiyacımız var çünkü ekolojik bir şekilde üretmenin maliyeti daha yüksek” dedi.

ÇİFTÇİLER NE İSTİYOR?

Çiftçiler; Ukrayna başta olmak üzere çeşitli bölgelerden ucuz tarım ve gıda ürünü ithal edilmemesini, AB’nin Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay’ın üyeleri olduğu MERCOSUR ile yürüttüğü serbest ticaret anlaşması müzakerelerine son verilmesini, AB tarım politikalarının değiştirilmesini, AB Yeşil Mutabakatı kapsamında getirilen katı çevre hedeflerinin yumuşatılmasını istiyor.

Talepler arasında bürokratik işlemlerin azaltılması, daha fazla sübvansiyon ve mazot desteği verilmesi, artan maliyetler karşısında çiftçilerin ürünlerine daha yüksek fiyat ödenmesi de yer alıyor. Başta Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Belçika, Polonya, Macaristan ve Yunanistan olmak üzere pek çok AB ülkesinde çiftçiler son dönemde uygulanan tarım politikalarına tepki gösteriyor. Avrupa’nın dört bir yanındaki çiftçilerin eleştirdiği konular arasında AB’nin tarım politikaları, karmaşık piyasa düzenlemeleri, doğa restorasyon hedefleri, desteklemelerdeki kesintiler, yüksek enerji, yakıt ve gübre maliyetleri, gübre ve pestisit kullanımına getirilen sınırlamalar, Ukrayna’dan gelen ucuz tahıl ürünleri ve su tasarruf tedbirleri yer alıyor.

(HABER MERKEZİ)