Defne’de 6 Şubat anması: Unutmayacağız, affetmeyeceğiz! 

Maraş depremlerinden en ağır etkilenen bölgelerden biri olan Antakya Defne’de devrimci demokratik örgütlerin öncülüğünde örgütlenen anmada “Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” vurgusu öne çıktı.

Samandağ, Serinyol ve Harbiye’den yüzlerce kişi Harbiye yolu üzerinde bir araya gelerek yürüyüşe geçti. “Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz, Hesap Soracağız” yazılı pankartın açıldığı anma yürüyüşünde, sık sık “Unutmak Yok, Affetmek Yok, Hesaplaşmak Yok”, “Gitmedik, Buradayız” (Me Rıhna Nıhna Hon), “Hatay’ı Yeniden Kuracağız”, “Deprem Değil, Bu Bir Katliam” sloganları atıldı.

Aşağıokçular bölgesinde yapılan anma etkinliği depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başladı. Ortak platform tarafından okunan açıklamada depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sorunların devam ettiği ve halkın “kaderiyle” baş başa bırakıldığı vurgulandı. Depremde devrimci demokrat yapıların dayanışma çalışmalarının önemine değinilerek bu dayanışmanın gelecekte de büyütülmesi gerektiğinin altı çizildi.

Anmada Devrim Çetin tarafından okunan ortak açıklamada ise şu talepler sıralandı:

-6 Şubat depremde yitirdiklerimizin anılması ve depremlerin bir daha böylesi toplumsal katliamlara dönüşmemesi için bir ulusal yas ve farkındalık günü ilan edilsin.

-Hatay özel afet bölgesi ilan edilsin.

-Depremde evini yitiren bütün Hataylılar hak sahibi sayılsın! Yeni yapılan evler ek bir bedel istenmeden hak sahiplerine verilsin. Kimse kendi evi için borçlandırılmasın, yeniden kurulan mahallesini terk etmeye zorlanmasın.

-Kadını şiddete karşı koruyan kurum ve mekanizmalar işletilsin.

-Elektrik, su ve doğal gaz hizmetlerindeki aksaklıklar çözülsün! Asgari ihtiyaç ölçüsünde elektrik, su ve doğalgaz Hataylılara ücretsiz sağlansın.

-Kış boyunca kent halkına aşevlerinden parasız yemek sağlansın! Faal olan aşevleri desteklensin.

-Geliri olmayan Hataylılara asgari geçim desteği sağlansın.

-Deprem kayıplarının akıbeti araştırılsın.

Çetin, “Hatay’ı ve insanca bir yaşamı dayanışmamızla, el ele yeniden kuracağız” diyerek sözlerini sonlandırdı. Çetin’in ardından sahneye çıkan müzik gruplarının ortak performansıyla etkinlik sona erdi.

(SAMANDAĞ)