Dersim’de açıklama: “Bir can kaybına daha tahammülümüz yok”

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu geçtiğimiz günlerde Pülümür Vadisi’nde aracın üzerine taş düşmesi sonucu 1 kişinin yaşamını yitirmesi üzerine basın açıklaması düzenledi. Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamayı Eğitim-Sen Şube Sekreteri İlhan Öner okudu.

Açıklama, Pülümür Vadisi’nde taş düşmesi sonucu yaşamını yitiren Deniz Doğan ve Ovacık Vadisi’nde yaşamını yitiren Ekber Soylu anılarak başladı. “Dersim’de son altı içerisinde meydana gelen bu can kayıpları, doğal olayların sebep olduğu can kayıpları değildir. Evet, kaya düşmesi doğal bir olaydır, ancak bu doğal olayın sonucu meydana gelen ölümler olağan ve doğal ölümler değildir. Yaşanan can kayıplarına doğrudan doğruya tedbirsizlik sebebiyet vermiştir. Yetkililer tarafından gerekli tedbirler alınmış olsaydı, kaybettiğimiz canlar bugün aramızda ve yaşıyor olacaklardı.” denilen açıklamada Anayasa’ya uyularak halkın can güvenliğinin sağlanması talep edildi.

Deprem kuşağında yer alan ve yıkım oluşturacak büyük bir deprem beklenen Dersim coğrafyasında önlem alınmasının gerektiği ifade edildi ve açıklama “Vadilerimizde önlem alınsın, ölümler son bulsun!” denilerek sonlandırıldı.