Devlet, Sibel Tekin’e 25 bin lira tazminat ödeyecek

“Karanlıkta Başlayan Hayat” belgeseli için çektiği görüntüler nedeniyle, “örgüt üyeliği” iddiasıyla 45 gün tutuklu yargılanan ve yargılama sonunda beraat eden belgesel yönetmeni Sibel Tekin’e 25 bin TL manevi tazminat ödenecek.

Avukatları Mehtap Sakinci ve Hümeyra Taşkıran, Tekin’in 45 tutukluluğuna da gerekçe olan Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamanın beraatle sonuçlanması üzerine 2 Nisan 2024 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

MLSA’dan Hayri Demir’in haberine göre haksız gözaltı ve tutukluluk gerekçesiyle maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulan başvuruda şu ifadeler yer aldı:

“Yaklaşık 1,5 yılda yaşanan bu süreçte kendisinin ve tüm ailesinin yaşadığı haksızlıkların telafisinin imkânı bulunmamaktadır. Masum bir insan, haksız bir şekilde gözaltına alınmış, tutuklanmış, suçsuzluk karinesi yok sayılarak, etkin bir soruşturma yapılmadan alelacele önce yargılama mercileri önünde mağdur edilmiş, akabinde de bu süreç idari birimler ve toplumun katkısı ile en üst seviyeye ulaşmıştır.”

Başvuruda 250 bin TL manevi ve 10 bin TL maddi tazminat talebinde bulunuldu.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi tazminat talebine ilişkin kararını ise ilk celsede verdi. Mahkeme, maddi tazminat talebinin koşulları oluşmadığından reddine karar verdi.

Ancak, haksız koruma tedbirinin uygulanmaya başlandığı tarih olan, gözaltına alındığı 16 Aralık 2022 ile 30 Ocak 2023 tarihleri arasında gözaltında ve tutuklulukta kaldığı sürelere ilişkin 25 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Tekin’in avukatlarının maddi tazminat talebinin reddine ve manevi tazminat isteminin kısmen kabulüne ilişkin kararı istinaf edeceği öğrenildi.

(HABER MERKEZİ)