DFG, KDP tarafından alıkonulan gazeteci Süleyman Ahmed için açıklama yaptı

KDP tarafından alıkonulan gazeteci Süleyman Ahmed’in yaşamından endişe duyduklarını belirten DFG, “Ahmed’in akıbeti hakkında bir an önce kamuoyu bilgilendirilmelidir. Ayrıca nereye götürülmüş ise derhal serbest bırakılmalıdır.” dedi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 25 Ekim’de ailesini ziyaretten döndüğü sırada Sêmelka Sınır Kapısı’nda KDP tarafından alıkonulan ve kendisinden 14 gündür haber alınamayan Rojnews’in Arapça servisi editörü Süleyman Ahmed’in durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Kaçırılan gazeteci Süleyman Ahmed’in akıbeti derhal açıklansın” başlıklı açıklamada, “Dünyada gazetecilere çalışacakları güvenli bir ortam sağlanmadıkça özgür bir basından, düşünce ve ifade özgürlüğünden söz edemeyiz. Özellikle Ortadoğu’da gazetecilerin yaşam şansı, sağlıklı bir şekilde görevini yapabilmesi çok daha zorlaşmaktayken, Kurdistan coğrafyasında bu durum daha da çekilmez bir hal almaktadır. Türkiye’deki faşizan yönetim biçiminin bir taklitçisi konumuna gelen KDP, Federal Kürdistan Bölgesi’nde basın özgürlüğü namına hiçbir değerin yaşamasına müsaade etmemektedir” denildi.

“YAŞAMINDAN ENDİŞE DUYUYORUZ”

Ahmed’in yaşamından endişe duyulduğuna dikkat çeken açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Anlaşıldığı üzere yine KDP’nin kötü bir oyunu ile karşı karşıyayız. Bu yöntem kendisine ‘Kürdüm’ diyen bir yönetimin uygulamaları olamaz. Olsa olsa JİTEM gibi karanlık yapıların tarzı ve yöntemidir. Bu da kabul edilebilir bir durum değildir. Federal Kürdistan Bölgesi’nde daha önce de defalarca buna benzer uygulamalar gördük. Özellikle gazetecilere dönük acımasız bir politika yürütülmekte ve basın özgürlüğü ayaklar altına alınmaktadır. Katledilen gazetecilerden tutalım, zindana atılarak yıllarca orada tutulan basın mensuplarına kadar KDP’nin ve Federal Kürdistan Bölgesi yönetimi kirli bir geçmişe sahip. Bu nedenle Süleyman Ahmed’in yaşamından endişe duyuyoruz.

“KAMUOYUNA BİLGİLENDİRME YAPILMALI”

“Gazetecilerin her alanda güvenli bir şekilde çalışabilmeli, özellikle yaşam hakları güvence altına alınmalıdır. Türkiye’de basın özgürlüğü ve gazetecinin yaşam güvenliği konusunda çokça sıkıntı yaşamış gazeteciler olarak, KDP’nin ittifak yaptığı Türk yönetiminin zorbalıklarını aratmayan yaklaşımı kabul edilebilir değildir. Bu nedenle Federal Kürdistan Bölgesi yönetimine çağrıda bulunuyoruz; Süleyman Ahmed’in akıbeti hakkında bir an önce kamuoyu bilgilendirilmelidir. Ayrıca nereye götürülmüş ise derhal serbest bırakılmalıdır. Aksi takdirde yaşanacak herhangi bir olumsuz durumdan kendileri sorumlu olacaktır. Bu vesileyle tüm dünya kamuoyunun da başta Süleyman Ahmed olayı olmak üzere KDP’nin gazetecilere dönük uygulamalarına sessiz kalmamaları çağrısında bulunuyoruz.”

(HABER MERKEZİ)