Filistin ve Rojava ile dayanışma eyleminde gözaltına alınanlara işkence

Filistin ve Rojava halkıyla dayanışmak için Gazi Mahallesi’nde açıklama yapmak isterken aralarında Partizan okurlarının da olduğu 17 kişi polis saldırısına uğradı, işkenceyle gözaltına alındı, işkence gözaltında da sürdü. Direnen halklarla dayanışmak istedikleri için 1 Kasım akşamı işkenceye maruz kalanlar İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

17 kişi adına konuşan Proleter Devrimci Duruş’tan Çağdaş Büyükbaş, 1 Kasım günü Gazi Mahallesi’nde yapmak istedikleri eylem öncesi Sultangazi Kaymakamlığı’nın yasaklama kararı alarak tüm ilçeyi polis kuşatmasına aldığını ifade etti. Bu ablukaya rağmen eylem yerinde toplanarak eylemi yapma iradesini gösterdiklerini belirten Büyükbaş, polisin eylem yasağını gerekçe göstererek etrafını sardıklarını ve işkenceyle kendilerini gözaltına aldığını belirtti.

DARP RAPORU ALMALARI ENGELLENMİŞ

Gözaltı işlemi sırasında polisin gözaltına alınanların yüzüne, kaburgalarına, sırtına yumruk attığını ve yoğun işkence uyguladığını ifade eden Büyükbaş, hastaneye götürüldüklerinde darp raporu almalarının da engellenmeye çalışıldığını aktardı.

Polisin toplu muayene dayatmasında bulunduğunu kaydeden Büyükbaş, itirazları sonucu ayrı ayrı muayene edilerek işkencenin darp raporuna geçirildiğini vurguladı. Kendilerine tomografi de çekildiğini ve herkesin işkence sonucu yaralandığını dile getiren Büyükbaş, “Aslında bu yapılan saldırının AKP hükümetinin ne kadar ikiyüzlüce davrandığının göstergesi olduğunu gördük. Kendileri Filistin’le ilgili bir eylem yaparken ya da İslamcılar, gericiler yaparken bir sakınca görmezken söz konusu devrimciler, demokratlar, yurtseverler olunca vahşice saldırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Büyükbaş, “Biz her koşulda eylemlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Herhangi bir işkence, gözaltı, tutuklama da olsa biz geri adım atmayacağız ve her koşulda sokaklarda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)