Fransa’da seçim öncesi aşırı sağa karşı eylem

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kararıyla gidilen erken genel seçimlerin ikinci turuna günler kala Paris’te aşırı sağ karşıya eylem düzenlendi. Fransa’da 30 Haziran’da yapılan erken seçimin ilk turunda aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi ve müttefikleri yüzde 33,15 oy oranıyla birinci olmuştu.

Farklı işçi sendikaları ve derneklerin çağrısıyla aşırı sağa karşı Paris’teki Republique Meydanı’nda toplandı. Eylemde, genel seçimlerin ilk turunda sandıktan birinci çıkan aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisine karşı sloganlar attı. Fransa ve Filistin bayraklarının yanı sıra “Hepimiz ırkçılığa, Yahudi ve Müslüman karşıtlığına karşıyız” yazılı büyük bir döviz taşıdı.

Mitinge katılan Fransız eğitimci Mae, “Çok endişeliyim. Ulusal Birlik’e karşı cephe almak için çok geç olmadığını düşünüyorum. İktidar çoğunluğunun burada çok büyük bir sorumluluğu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Fransa’da son 3 seçimdir oylarını artırmaya devam eden aşırı sağcı RN en son 9 Haziran’daki AP seçimlerinde yüzde 31,4 oranında oyla açık farkla ilk sıraya yerleşmiş, bunun üzerine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, meclisi feshederek ilk turu 30 Haziran, ikinci turu 7 Temmuz’da olmak üzere erken seçime gitme kararı almıştı.

(HABER MERKEZİ)