Fransa’da seçimlerin ikinci tur oylaması başladı

Fransa’da ilk turu aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin önde götürdüğü erken genel seçimlerin ikinci tur oylamaları bugün başladı.

Fransa’da saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi 18.00’de sona erecek. Paris, Marsilya gibi büyük kentlerde ise saat 20.00’ye kadar oy kullanma işlemi devam edecek. Yaklaşık 68 milyon 400 bin nüfuslu ülkede 49,5 milyon seçmen oy kullanacak. Mecliste görev alacak 76 vekil ilk turda seçilmişti.

1094 adayın yer aldığı seçimin ikinci tur oylamasında en fazla oy alan adaylar, vekil seçiliyor. Parti veya ittifakların 577 sandalyeli Mecliste salt çoğunluğu elde etmesi için 289 milletvekili sayısına ulaşması gerekiyor.

SEÇİMDE 3 İTTİFAK ÖNE ÇIKIYOR

Seçimde merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) Partisinin lideri Eric Ciotti ve bazı LR adaylarıyla ittifak yapan aşırı sağcı Jordan Bardella’nın partisi Ulusal Birlik (RN), Halk Cephesi İttifakı ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans’ın iktidar ortakları Demokrasi Hareketi (MoDem) ve Horizons (Ufuklar) ile kurduğu “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” İttifakı öne çıkıyor.

(HABER MERKEZİ)