Gazi Mahallesinde Filistin ile dayanışma eylemine polis saldırdı

Gazi Mahallesinde direnen Filistin ve Rojava halkını selamlayarak yürüyüş gerçekleştirmek isteyen kitleye polis saldırdı. Aralarında 3 Partizan okurunun da olduğu yaklaşık 20 kişi işkenceyle gözaltına alındı.

EMEP, ESP, HDK, Kaldıraç, Partizan, PDD ve TÖP çağrısıyla saat 20.00’de İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesinde, Şair Abay Lisesi önünde bir araya gelen kitle, Siyonist İsrail’in Filistin’e ve TC’nin Rojava’ya yönelik saldırılarına karşı direnen halklarla dayanışmak için meşaleli yürüyüş gerçekleştirmek istedi.

Yürüyüş için çok sayıda kişi Şair Abay Lisesi önünde bir araya geldi. Ancak polis eylem saatinden 15 dakika önce uyarı yapmaksızın bir araya gelenlere saldırdı, kalkanlarla ablukaya aldı.

POLİS SALDIRISI SLOGANLARLA PROTESTO EDİLDİ

Ablukaya alınanlar polis saldırısını “Nehirden Denize Özgür Filistin!”, “Emperyalistler Yenilecek, Direnen Halklar Kazanacak!”, “Katil İsrail Filistin’den Defol!”, “Filistin Halkı Yalnız Değildir!” sloganlarıyla protesto etti.

Saldırı anını görüntülemek isteyen gazeteciler de kalkanlarla eylem alanından uzaklaştırılmaya çalışıldı. Gazeteciler darp edilerek alandan uzaklaştırılırken görüntü almaları da engellenmeye çalışıldı.

İşkenceyle gözaltına alınan, aralarında 3 Partizan okurunun da olduğu yaklaşık 20 kişinin Vatan Emniyet’e götürüldüğü öğrenildi.

Öte yandan Filistin ile dayanışma eylemine yönelik gerçekleştirilen polis saldırısı Gazi Mahallesinin ara sokaklarında ajitasyonlarla protesto edildi.

(İSTANBUL)