“Geçinemiyoruz” eylemine katılanlara hapis cezası

Ankara’daki “Geçinemiyoruz” eyleminde gözaltına alınan, aralarında gazeteci Öznur Değer’in de olduğu 24 kişinin yargılandığı davada Değer ile birlikte 12 kişi hakkında beraat, 12 kişi hakkında ise hapis cezası kararı verildi.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri’nin artan yaşam pahalılığını protesto etmek için 28 Kasım 2021 tarihinde yapmak istedikleri “Geçinemiyoruz” eyleminde gözaltına alınan 23 kişi ile eylemi takip eden JinNews muhabiri Öznur Değer’in, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” ve “görevi yaptırmamak için direnmek” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın on ikinci duruşması görüldü.

Duruşmaya yargılanan isimler katılmazken, bir kısım sanık avukatı hazır bulundu.

İddia makamı, Değer’in beraatıyla birlikte dava kapsamında yargılanan kimi isimlerin cezalandırılması yönünde önceki celse sunduğu esas hakkındaki görüşünü tekrarladı.

‘Gazeteci olarak olay yerindeydi’

Değer’in avukatı Çiğdem Kozan’dan “Müvekkilimiz her ne kadar eylemci olarak değerlendirilmiş ise de, gazeteci olarak olay yerinde bulunmuştur. Beraat kararı verilmelidir. Ayrıca görevi yaptırmamak için direnme suçu yönünden de eylem isnadı yoksa yine beraat kararı verilmelidir” dedi.

‘Kolluk fezlekesiyle hazırlanan iddianame ile yargılama yapılamaz’

Bir kısım sanıklar avukatı Nilüfer Irmak Özkan, hakkında dava açılan isimlerin henüz basın açıklaması yapılmamışken herhangi bir uyarı yapılmaksızın gözaltına alındıklarını anımsatarak, “İddia makamının mütalaasını hukuki süzgeçten geçirilmeden hazırlandığı için kabul etmiyoruz, kolluk fezlekesiyle hazırlanan iddianame ile yargılama yapılamaz. Evrensel hukuk ilkeleri ihlal edilerek yargılama yapılamaz, bütün bu hususlar dikkate alınarak müvekkiller ve diğer tüm sanıkların hukuka aykırı herhangi bir eylemleri bulunmadığından ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Duruşmada söz alan avukatlar da müvekkillerinin Anayasa’da güvence altına alınmış haklarını kullanmak isterken gözaltına alındıklarını bu kapsamda haklarında beraat kararı verilmesini talep etti.

12 kişiye beraat, 12 kişiye ceza

Duruşma sonunda Değer’in de aralarında bulunduğu 12 kişi hakkında beraat kararı verildi. Beş kişi hakkında ise “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu” kapsamındaki “direnme” suçunu işlediği gerekçesiyle 6’şar ay hapis cezası verildi. Yedi kişi hakkında ise yine aynı gerekçeyle 5’er ay hapis cezası verilirken, 7 kişi hakkında verilen cezayla ilgili hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

(MLSA)