Gözaltına alınanlara işkence: 1 kişinin parmağı çatladı

İstanbul Kadıköy’de Komünist Önder ibrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler anmasına polis saldırmış, 21 kişi işkenceyle gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 1 kişinin işkence sonucu parmağı çatladı.

Gençlik örgütlerinin İstanbul Kadıköy’de Süreyya Operası önünde 18 Mayıs günü Komünist Önder ibrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler için gerçekleştirmek istediği anmaya polis saldırdı. Saldırı sonucunda 21 kişi işkenceyle gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 17’si gece saatlerinde serbest bırakıldı. 4 kişi ise savcılığa sevk edildi.

GÖZALTINDA VE HASTANEDE İŞKENCE

Gözaltına alınanlar arasından 1 kişinin işkence sonucu parmağının çatladığı öğrenildi. Ayrıca 21 kişi uzun saatler boyunca gözaltı aracında ters kelepçe işkencesi ile bekletildi. Gözaltı aracı içinde fiziki şiddete maruz kaldı. Yine gözaltına alınanların Bayrampaşa Devlet Hastanesine götürüldüğü sırada işkenceye maruz kaldığı da belirtildi. Hastane içinde de sağlık personellerinin işkenceye kayıtsız kaldığı görüldü. Hastane kontrolünde 1 kişinin işkence sonucu parmağı çatladığı öğrenildi.

4 kişinin bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor.

(İSTANBUL)