Hatay’da depremzedeler polis barikatını yıktı

Hatay’da depremde ölenler için bir araya gelen binlerce kişi, polis barikatını aşarak, Rana Apartmanı’nın olduğu bölgeye doğru yürüdü.

Maraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerden en çok etkilenen Hatay’da, binlerce kişi depremin yaşandığı saat olan 04.17’de Antakya Köprübaşı’nda bir araya geldi.

ANMAYA POLİS BARİKATI

Acı ve öfkenin hâkim olduğu anmada, ölenler için bahurlar yakıldı. Kitle, burada yapılan anmanın ardından polisler tarafından barikatlarla ablukaya alındı. Yunus Emre Parkında toplanan kitlenin önüne barikat kuruldu. Ayrıca polis kitlenin giriş ve çıkışına izin vermedi. Polis barikatına yüklenen kitle, barikatı yıktı ve Rana Apartmanı’nın olduğu bölgeye geçti. Rana Apartmanı’nda ölenler anısına, apartmanın enkazında mum yakıldı. Sık sık, “Unutmak yok, affetmek yok, helalleşmek yok” sloganı atıldı.

LÜTFÜ SAVAŞ’A PROTESTO

Depremin meydana geldiği saat olan 04:17’de Yunus Emre Parkı’nda bir araya gelen depremzedeler karanfiller bırakarak ve saygı duruşunda bulundu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş alanda büyük bir protesto ile karşılandı. Depremzedeler Savaş’ı yuhaladı “istifa” sloganları attı.

(ANTAKYA)