HKP (Maoist)’ten Siyonist İsrail’in saldırılarına ilişkin açıklama

Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Siyonist İsrail’in Filistin saldırılarına ilişkini açıklama yayımladı.

HKP (Maoist) Merkez Komite sözcü Abhay tarafından yapılan açıklamada, “Partimiz, Filistin halklarının haklı davasına verdiği sarsılmaz desteği bir kez daha teyit eder ve hareketini desteklemeye çağırır.” ifadelerine yer verildi. Merkez Komite, ayrıca Siyonist İsrail’e yönelik başlatılan direnişi selamladı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“İsrail işgalinin ve Filistin kurtuluş hareketinin isteklerinin kaçınılmaz sonucu olan HAMAS’ın eşi benzeri görülmemiş saldırısını selamlayın!

“ABD emperyalizminin kukla yerleşimci devleti İsrail’in Gazze’ye yönelik acımasız hava saldırılarını durdurun!

“Modi’nin Brahmanik Hindutva faşisti Hindistan Hükümetinin İsrail yanlısı tutumunu şiddetle kınayın!

“HKP (Maoist) Merkez Komite, 7 Ekim’de İsrail’e yönelik eşi benzeri görülmemiş roket saldırılarını selamlıyor. HAMAS, İsrail’in Filistin’i işgalinin ve Filistin halkının özgürlük özlemlerinin kaçınılmaz bir sonucudur. HAMAS’ın saldırısını bahane eden azılı İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Gazze’yi dört bir yandan ele geçirerek gıda, elektrik, yakıt ve hatta ilaç kaynaklarını keserek ciddi bir insani krize yol açtı. Gazze’ye 7 Ekim’den bu yana binlerce insanın öldüğü ve binlercesinin de sakat kaldığı sürekli hava saldırıları düzenlenmektedir. Halihazırda bir milyon insan evlerinden sürülmüş durumda. Gelen haberlere göre İsrail, Filistin halkına karşı daha büyük bir saldırı planlamaktadır. Partimiz, kukla yerleşimci devlet ve ABD Emperyalizminin Orta Doğu’daki ileri karakolu İsrail’in son üç günden bu yana Gazze’ye yönelik acımasız hava saldırılarını şiddetle kınamakta ve durdurulmasını talep etmektedir.

“ABD emperyalizmi, 7 Ekim’de HAMAS’ın saldırısını terörist bir saldırı olarak kınamakla kalmadı, aynı zamanda derhal askeri yardım açıkladı ve kısa süre içinde vahşi saldırı köpeği İsrail’e silah ve diğer askeri teçhizat göndermeye başladı. ABD, İngiltere, Almanya ve İtalya İsrail’i destekleyen ortak bir açıklama yaptılar. Emperyalistlerin bu iğrenç eylemi dünyanın mümkün olan her köşesinden kınanmalıdır.

“Hindistan Başbakanı Modi, başta ABD olmak üzere emperyalist efendilerinin peşinden giderek utanmadan İsrail’e yönelik dayanışmasını ifade etmiştir. Modi’nin Brahmanik Hindutva faşisti Hindistan Hükümetinin İsrail yanlısı tutumuna şiddetle karşı çıkıyoruz.

“Partimiz, İsrail’in haksız savaşından ve HAMAS haklı direnişinden ABD emperyalizminin ve Siyonist İsrail devletinin sorumlu olduğunu, bunun sonucunda her iki taraftan da insanların hayatını kaybettiğini, Filistin halkının ise ağır kayıplar verdiğini ve yıkıma uğradığını düşünmektedir. İsrail Gazze’ye yönelik saldırılarını derhal durdurmalı ve HAMAS elindeki rehineleri güvenli bir şekilde serbest bırakmalıdır.

“İsrail devletinin 1948 yılında Filistin’de Yahudiler için bir vatan kurma bahanesiyle emperyalistler tarafından, özellikle de ABD ve İngiltere tarafından kendi çıkarlarına hizmet etmek üzere kurulduğu tüm dünya tarafından bilinmektedir. Bu aynı zamanda ABD ve müttefiklerinin kontrolü altında olan BM (Birleşmiş Milletler Örgütü) tarafından da tanınmaktadır. O zamandan beri Filistinliler için gerçek bir barış olmadı. İsrail bugüne kadar Araplarla savaştı ve Filistin topraklarını sürekli işgal etti. Filistinliler o zamandan bu yana farklı bayraklar ve liderlik güçleri altında kurtuluşları için İsraillilerle mücadele ediyorlar. İslami güçler, feodal güçler ve ulusal burjuvazi. Gerilemeler ve liderlik ihanetleri yaşadılar ama kendilerini toparladılar ve yeniden savaştılar.

“Filistinliler için gerçek adalet ve barışın ancak İsrail devleti yıkıldığında ve Yahudiler de dahil olmak üzere tüm Filistin halkının eşit haklarla bir arada yaşayabileceği ve gerçek özgürlüğün tadını çıkarabileceği demokratik laik Filistin kurulduğunda mümkün olacağı çok açıktır. İsrail, ABD emperyalizminin Orta Doğu’daki en önemli ileri karakolu olduğu ve “Yahudilerin yurdunu” temsil etmediği için, emperyalizm yıkılmadan bu mümkün olmayacaktır.

“Bunun için Filistin’in devrimci kitleleri, Marksizm-Leninizm-Maoizm biliminin rehberliğinde işçi sınıfının öncüsünün önderliğinde uzun süreli bir Halk Savaşı yürütmek zorundadır. Bugün gerçekçi görünmese de emperyalizm ve proleter devrimler çağında, Filistin halkının kurtuluş mücadelesinin bu hedefe mutlaka ulaşacağı bir gün gelecektir.

“Partimiz, Filistin halklarının haklı davasına verdiği sarsılmaz desteği bir kez daha teyit eder ve hareketini desteklemeye çağırır. MK’mız tüm Marksist-Leninist-Maoist partileri, sol güçleri, demokratik ve ilerici örgütleri ve insanları, dünyanın dört bir yanındaki ezilen ulusları Filistin halklarının kurtuluş hareketini desteklemeye çağırır.

“MK’mız ayrıca, tüm baskı ve sömürünün kökünün kazınabilmesi ve sosyalizm-komünizmin kurulması hedefine ulaşılabilmesi için yukarıda sayılan herkesi birleşmeye ve emperyalizmi ve onun tüm uzantılarını yenmeye çağırmaktadır.

“Abhay,
Merkez Komite Sözcüsü”

HKP (Maoist) açıklama
HKP (Maoist) açıklama

(HABER MERKEZİ)