İngiltere’de seçimi İşçi Partisi kazandı

İngiltere, dün erken genel seçim için sandık başına gitti. Keir Starmer liderliğindeki İşçi Partisi açık ara farkla kazandı.

Muhafazakar Partili Başbakan Rishi Sunak, partinin tarihinde yaşadığı en büyük seçim yenilgisinin sorumluluğunu üstlenerek yenilgiyi kabul etti, seçimi kazanan İşçi Partisi’nin genel başkanını tebrik etti.

Sunak’ın kendisi parlamentodaki yerini korurken bağımsız aday Jeremy Corbyn de yeniden vekil seçildi. Şubatta Rochdale’de yapılan ara seçimi kazanan eski İşçi Partisi vekili George Galloway ise vekil seçilemedi. Rochdale’de seçimi İşçi Partili aday kazandı. Reform UK partisinin faşist lideri Nigel Farage da vekil seçilirken, Muhafazakar Partili eski başbakan Liz Truss da parlamentodaki koltuğunu kaybedenlerden oldu.

İŞÇİ PARTİSİ KAZANDI

The Guardian’ın aktardığına göre, Türkiye saatiyle 09.45 itibarıyla, İşçi Partisi, 650 sandalyeli parlamentoda 403 vekil çıkarmış durumda. Bu, partinin bir önceki seçimlere göre vekil sayısını 206 artırdığı anlamına geliyor. Muhafazakar Parti ise seçimlerde 109 vekil çıkarabildi. Bu ise 14 yıldır İngiltere’de iktidarda olan partinin parlamentoda 237 vekil kaybetmiş olduğu anlamına geliyor. Seçim sonuçlarının kesinleşmesiyle birlikte Muhafazakar Parti, tarihinin en büyük seçim yenilgisini almış olacak.

İşçi Partisi lideri Starmer ise “zafer” konuşmasında, “Değişim şimdi başlıyor” dedi. Starmer, “Kaosu sona erdireceğimizi söylemiştik. Öyle de yapacağız. Sayfayı çevireceğimizi söylemiştik; öyle de yaptık. Bugün yeni bir sayfa açıyoruz; değişim çalışmasını, ulusal yenilenme misyonunu başlatıyoruz. Ülkemizi yeniden inşa etmeye başlıyoruz” diye konuştu.

İşçi Partisi’nin ülkeye hizmet etmeye hazır olduğunu belirten Keir Starmer, insanların bu sabah uyandıklarında ‘bu büyük ulusun omuzlarındaki büyük bir yükün sonunda kalktığını’ hissedecekleri değerlendirmesinde bulundu.

LIZ TRUSS VE GEORGE GALLOWAY MECLİSTE YOK

Rishi Sunak, partisi seçimi kaybetse de yeni parlamentoda vekil olmayı sürdürecek. İngiltere tarihinin en kısa süre başbakanlık yapan isimlerinden Muhafazakar Partili Liz Truss ise South West Norfolk seçim bölgesindeki yarışı kaybetti. Truss’ın rakibi İşçi Partili Terry Jermy vekil seçildi, Truss meclisin dışında kaldı.

Seçime yeniden bağımsız aday olarak katılan eski İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de seçim yarışına katıldığı Islington North’ta sandıktan birinci çıktı ve yeniden vekil seçildi.

Eski İşçi Partisi vekili George Galloway ise Rochdale’deki ara seçimde oyların yaklaşık yüzde 40’ını alarak vekil seçilmesinden aylar sonra meclis dışında kaldı. Seçimi Galloway’den yaklaşık 1300 oy fazla alan İşçi Partili Paul Waugh kazandı. Galloway, şubatta ara seçimi kazandıktan sonra yaptığı konuşmada, İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’ye atıfla, “Keir Starmer; bu, Gazze için” diyerek İşçi Partisi liderine seslenmişti.

FARAGE VEKİL SEÇİLDİ, PARTİSİ PARLAMENTOYA 4 VEKİL GÖNDERDİ

Britanya’nın 2020 yılında Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılması için (Brexit) yoğun kampanya yürütmüş isimlerden olan Reform UK partisi lideri Nigel Farage, parlamentoya girmek için bulunduğu sekizinci teşebbüste Clacton bölgesinden vekil seçildi. Nigel Farage’ın yanı sıra faşist, göçmen düşmanı Reform UK partisinden Richard Tice, Lee Anderson ve Rupert Lowe de parlamentoya girdi.

(HABER MERKEZİ)