İran’da kadın tutsaklar açlık grevine başladı

İran’daki Evin Hapishanesinde tutulan 55 kadın siyasi tutsak, aktivist Şerife Muhamedî’ye verilen idam cezasını protesto etmek amacıyla açlık grevine başladıklarını duyurdu.

İran’da Tahran’ın kuzeybatısındaki Evin Hapishanesinde tutulan kadın tutsaklar, Reşt kentindeki Lakan Hapishanesinde tutulan aktivist Şerife Muhamedî’ye verilen idam cezasını protesto etmek ve ona destek vermek amacıyla açlık grevine başladı.

NE OLMUŞTU?

12 yaşında bir çocuğu olan Şerife Muhamedî, İran rejim güçleri tarafından Komele Partisi ile bağlantılı olduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Şerife Muhamedî, 5 Aralık 2023’te İran istihbaratı tarafından İran’ın kuzeyindeki Reşt şehrinde tutuklandı. Reşt Devrim Mahkemesi, kadın aktivist Şerife Muhamedî’yi, “İran rejimine karşı silahlı isyan” iddiasıyla idam cezasına çarptırdı. Öğretmenler Sendikası Konseyi, Şerife Muhamedî’nin gözaltında itirafçı olması yönünde baskı görmüş ve kabul etmediği için işkenceye maruz kaldığını duyurmuştu. 4 Temmuz’da Şerife Muhamedî’ye verilen idam cezasını doğrulayan Siyasi ve Sivil Tutsakları Koruma Kampanyası, bu cezanın sivil toplum aktivistlerine karşı bir savaş ve cezalandırma olduğunu belirterek cezanın iptal edilmesi ve Şerife Muhamedî’nin koşulsuz ve şartsız serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

(HABER MERKEZİ)