İSİG Meclisi: Yılın ilk on ayında en az 1634 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Ekim ayı iş cinayeti raporunu yayımladı.Rapora göre Ekim 2023’te 150, 2023’ün ilk 10 ayında da en az 1634 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

EKİM AYINDA EN AZ 150 İŞ CİNAYETİ

İSİG Meclisi’nin ekim ayı iş cinayetleri raporunda Kocaeli İSİG Meclisi’nin geçen hafta yaptığı açıklamada özetlediği gerçekler sıralandı:

  • İstihdamın büyük çoğunluğunun kısa süreli, işin bitimine ya da işin bir kısmının yapımına dayalı olduğu, taşeron çalışmanın başat olduğu “ekonominin lokomotifi” inşaat iş kolunda bu ay “çoğu yüksekten düşme” nedeniyle en az 41 işçi arkadaşımızı kaybettik. Bu ay dikkat çekmek istediğimiz bir inşaat şantiyesi “Akkuyu Nükleer Güç Santrali’. 7 Ekim’de Muharrem Çolak ve 19 Ekim’de İlyas Bul yüksekten düşerek hayatını kaybetti. İSİG Meclisi olarak Akkuyu NGS inşaatında tespit edebildiğimiz iş cinayeti sayısı on beş. Bazı işçilerin isimlerini dahi bilmiyoruz. Zira ne şirket ne devlet ölenlerin isimlerini açıklamıyor, yakınları ve mesai arkadaşları bildirimde bulunursa öğrenebiliyoruz. Diğer yandan sıkça meydana gelen servis kazaları ve kitlesel yemek zehirlenmeleri de cabası.

  • Gıda, maden, kimya, tekstil, ağaç, çimento, metal, enerji ve tersane işçisi. Bu ay en az 20 sanayi işçisi arkadaşımızı kaybettik.

  • Uzun çalışma saatlerinin, yoğun çalışmanın, sigortasız ya da kendi nam/hesabına çalışmanın hâkim olduğu ve sendikal örgütlenmenin yok gibi ya da zayıf olduğu koşullarda çalışan en az 8 moto kurye arkadaşımızı kaybettik.

  • 10 yaşındaki mevsimlik tarım işçisi Mehmet Sıtkı Gültekin ezilerek, 17 yaşındaki gıda işçisi Ali Yahya Çetintaş yüksekten düşerek ve 17 yaşındaki metal geri dönüşüm işçisi Birol Deveci’yi üzerine nesne düşmesi sonucu kaybettik. Bu yıl çocuk işçi cinayeti sayısı en az kırk yedi…

  • Nüfusun yüzde 10’unu oluşturan göçmenler sigortasız, ucuz, dışlayıcı, yani tamamen korunmasız koşullarda çalıştırılmaktadır. Bu ay üçü Suriyeli, ikisi Afganistanlı ve biri Türkmenistanlı olmak üzere en az 6 göçmen işçi hayatını kaybetti.

Aylara göre dağılım
Aylara göre dağılım

YILIN İLK 10 AYINDA 1634 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Yüzde 65’ini ulusal basından; yüzde 35’ini ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, iş yeri hekimleri, sendikalar ve yerel basından öğrenilen bilgilerle hazırlanan İSİG Meclisi raporunda 2023’ün ilk 10 ayında yaşanan iş cinayetleri şöyle sıralandı:

Ocak’ta 116, Şubat’ta 266, Mart’ta 130, Nisan’da 125, Mayıs’ta 146, Haziran’da 161, Temmuz’da 183, Ağustos’ta 205, Eylül’de 152 ve Ekim’de 150 olmak üzere) en az 1634 işçi hayatını kaybetti.

İŞ KOLLARINA GÖRE DAĞILIM

Ekim ayında iş cinayetlerinin iş kollarına göre dağılımı ise şöyle sıralandı:

İnşaat, Yol iş kolunda 41 işçi; Tarım, Orman iş kolunda 31 emekçi (17 işçi ve 14 çiftçi); Taşımacılık iş kolunda 20 işçi; Konaklama, Eğlence iş kolunda 12 işçi; Belediye, Genel İşler iş kolunda 9 işçi; Metal iş kolunda 5 işçi; Gıda, Şeker iş kolunda 4 işçi; Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema iş kolunda 3 işçi; Enerji iş kolunda 3 işçi; Sağlık, Sosyal Hizmetler iş kolunda 3 işçi; Savunma, Güvenlik iş kolunda 3 işçi; Petro-Kimya, Lastik iş kolunda 2 işçi; Çimento, Toprak, Cam iş kolunda 2 işçi; Madencilik iş kolunda 1 işçi; Ağaç, Kâğıt iş kolunda 1 işçi; İletişim iş kolunda 1 işçi; Basın, Gazetecilik İş kolunda 1 işçi; Gemi, Tersane, Deniz, Liman iş kolunda 1 işçi; elimizdeki veriler ışığında çalıştığı iş kolunu belirleyemediğimiz 7 işçi hayatını kaybetti.

İş kollarına göre dağılım
İş kollarına göre dağılım

NEDENLERİNE GÖRE DAĞILIM

Trafik, Servis Kazası nedeniyle 38 işçi; Yüksekten Düşme nedeniyle 27 işçi; Kalp Krizi, Beyin Kanaması nedeniyle 22 işçi; Ezilme, Göçük nedeniyle 21 işçi; Şiddet nedeniyle 11 işçi; Elektrik Çarpması nedeniyle 7 işçi; Nesne Çarpması, Düşmesi nedeniyle 6 işçi; İntihar nedeniyle 4 işçi; Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 3 işçi; Kesilme, Kopma nedeniyle 1 işçi; diğer nedenlerden dolayı 10 işçi hayatını kaybetti.

YAŞ GRUPLARINA GÖRE DAĞILIM

14 yaş ve altı 1 çocuk işçi, 15-17 yaş arası 2 çocuk/genç işçi, 18-29 yaş arası 28 işçi, 30-49 yaş arası 67 işçi, 50-64 yaş arası 32 işçi, 65 yaş ve üstü 8 işçi, yaşını bilmediğimiz 12 işçi hayatını kaybetti.

*Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

(HABER MERKEZİ)