İsrail’de savaş karşıtı öğrenciler ve akademisyenler üniversiteden uzaklaştırılıyor

İşgalci İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırı sürerken, savaş karşıtı mesajlar paylaşan öğrenciler ve akademisyenlere yönelik İsrail’de baskılar artıyor.

Savaş karşıtı mesajlar paylaşan Hayfa Üniversitesi öğrencisi iki öğrenci okuldan atıldı. Baskılara karşı 800 akademisyen platform oluşturdu. Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarından sonra güvenlik yönetiminin ülkeyi ele geçirdiği ifade ediliyor. En ufak muhalif söylem bile “terör destekçiliği” ile tanımlanıyor.

Gazete Pencere’den Tolga Balcı’nın haberine göre, İsrail’in Hayfa kentinde bulunan Hayfa Üniversitesi’nde okuyan iki öğrenci Gazze’de sivillerin öldürüldüğünü dile getirilince üniversite yönetimi tarafından “terör destekçisi” olarak suçlanarak okuldan atıldı. Öğrencilerin paylaşımında savaş karşıtlığı ve Gazze’de ölen siviller için üzüntü mesajları içeren paylaşımlar olduğu ifade edildi.

Öğrencilerin kampüs içinde hedef gösterilmesinin arkasında ise sağcı öğrenci kulüpleri var. Sağcı Yahudi öğrencilerin örgütlendiği bu yapılar üniversitelerde öğrenim gören Arap öğrencileri fişliyor.

HAYFA ÜNİVERSİTESİ’NDE CADI AVI

Hayfa Üniversitesi Rektörü Prof. Gur Elroy sanal medyada teröre destek verdikleri gerekçesiyle iki öğrenciyi okuldan uzaklaştırıp yurttan attı. Uzaklaştırılan öğrencilere ise kararın neye göre verildiği açıklanmadı.

ÖĞRETİM ÜYELERİNDEN ÖĞRENCİLERE DESTEK

Üniversiteden bir grup öğretim görevlisi, uzaklaştırma cezasının iptal edilmesi talebiyle rektörlüğe başvursa da öğrenciler okula geri alınmadı.

Akademisyenlerin ifade özgürlüğünün korunması gerektiğini ifade eden başvurusu nedeniyle sanal medyada hedef haline geldi. Bazı üniversitelerde akademisyenler okuldan uzaklaştırılma tehditleri ile karşı karşıya kaldı.

Çatışmaların yoğunlaşması ile birlikte hem medyanın hem de İsrail Eğitim Bakanı Yoav Kish’in destekleriyle birçok üniversitede Hamas’a destek verdiği iddia edilen öğrenciler üniversitelerden atıldı, akademisyenler ders veremez duruma getirildi.

BASKILARA KARŞI PLATFORM KURULDU

Yaklaşık 800 öğretim görevlisi Eşitlik Akademisi adı altında birleşti. Akademisyenler Eğitim Bakanlığı’na ve üniversite yönetimlerine öğrenciler ve akademisyenler üstündeki baskının kaldırılması için açıklama yaptı.

Öte yandan İsrail muhalefeti de öğrencilere destek vermek için kriz merkezi oluşturdu.

Ayrıca İsrail Eğitim Bakanı Yoav Kish üniversitelerden “teröristlere” karşı alınan önlemlere ilişkin haftalık rapor istediği ortaya çıktı. Bakana göre savaş karşıtlığı yapmak teröre destek anlamı taşıyor.

(HABER MERKEZİ)