İzmir Barosu önündeki açıklamada LGBTİ+ bayrağı yasak sayıldı

İzmir Barosu, “20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü” kapsamında baro önünde bu akşam basın açıklaması yapmak istedi. Basın açıklamasında açılan LGBTİ+ bayrağı nedeniyle polis “Bu bayrak yasak, bayrağa müsaade edemem. Toplumun duyarlılığını da düşünmeniz gerek… Konumuz o bez parçası, topluma kötü örnek olamazsınız” dedi.

ANKA’nın haberine göre Baro Başkanı Sefa Yılmaz, polislere böyle bir yasağın olmadığını belirtti. Tartışma esnasında avukatlarla polisler arasında arbede yaşandı. Polislerin bayrağı zorla almak istemesi sırasında gerilim yaşanırken bir avukat ve bir kadın darp edildi.

“BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEYECEĞİZ, NEFRETE İNAT YAŞASIN HAYAT”

“Nefrete İnat Yaşasın Hayat”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganı atan avukatlar, arbedenin ardından basın açıklamasını tamamladı. Basın açıklamasını okuyan Avukat Uzay Erbek, şöyle konuştu:

“20 Kasım nefret üzerine kurulmuş bu çürümüş sisteme karşı açık bir direniştir. Nefret cinayetlerine son vermek, şiddetsiz bir toplum inşa etmek ve her bir bireyin potansiyelini özgürce yaşayabilmesi ve kendisini gönlünce var edebilmesi için birlikte çalışmak hepimizin ortak sorumluluğudur. İzmir Barosu olarak yapmış olduğumuz basın açıklamasıyla, ısrarlı biçimde ve şiddete başvurmak suretiyle sistemin dışına itilmeye çalışılan hiç kimseyi geride bırakmadan, içinde yaşadığımız toplumun daha adil ve eşit bir geleceğe sahip olabilmesi için çalıştığımızı ve çalışmaya da devam edeceğimizi bildiriyor, eşit ve adil bir dünya için birlikte mücadele etme çağrısında bulunuyoruz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz, nefrete inat yaşasın hayat”

(HABER MERKEZİ)