Kadınlar 8 Mart’ta meydanları doldurdu

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle ülkenin dört bir yanında sokağa çıkan kadınlar mücadelenin süreceği vurgusu yaptı.

İSTANBUL

İstanbul’da binlerce kadın Taksim’de “Feminist Gece Yürüyüşü” gerçekleştirdi. 22’nci Feminist Gece Yürüyüşü Platformu, “Kurtuluşumuz Feminist Mücadele” şiarıyla Beyoğlu’nda bulunan Taksim Sıraselviler Caddesi’nde Feminist Gece Yürüyüşü gerçekleştirdi. Sıraselviler’in ardından Cihangir’e doğru yürüyüşe geçildi ve burada basın açıklaması okundu.

Açıklamada “Bize kapatılan bu sokaklar, ‘Büyük Aile Buluşmaları’ adı altında LGBTİ+ nefreti yayan tarikatlara açılıyor. Onların aile dedikleri, içinde istismara ve şiddete uğradığımız, emeğimizin, bedenimizin, varlığımızın yok sayıldığı ve sömürüldüğü bir dayatma. Barınacak bir ev için, geçinebilmek için eşitsizliğe razı gelmemiz bekleniyor. Başka türlüsünü yaşamak ise ‘ayıp’ ve ‘yasak’. Ayıplara, yasaklara kaybedecek hayatlarımız yok” denildi.

300’den fazla kadının katledildiği vurgulanan açıklamada “Resmi olmayan verilere göre 2023’te de 300’ün üzerinde kadın erkekler tarafından öldürüldü. Sadece iki gün içinde 9 kadın ya evlilik içinde ya boşanmaya çalışırken ya boşandıktan sonra uzaklaştırma kararına rağmen katledildi. Biz erkek şiddetini, şiddetin engellenmeyişini, erkek egemenliğini bir toplumsal sistem olarak ele alıyoruz. Kolluğun görevini yapmadığını, 6284’ün etkin uygulanmadığını, hakimlerin cinsiyetçi yargılamalarını, devlet sığınaklarının yetersizliğini gündeme getiriyoruz. Mevcut siyaset ise kadınların güçlenmesini, eşitlenmesini ürkütücü buluyor ve aileyi güçlendirmede ortaklaşıyor. Ürksünler zaten, çünkü bize eşitlik, özgürlük yoksa onlara da huzur yok.” denildi.

ANKARA

Ankara’da kadınlar tüm coşkusuyla 8 Mart’ta sokaklara çıktı. YDK’nın da aralarında olduğu kadınlar, “Emeğimiz, kimliğimiz, özgürlüğümüz, hayatımız için tüm dünyada ayaktayız” diyerek Kolej Meydanı’ndan Sakarya Caddesi’ne yürüdü. Kadınlar, “Kadın Yaşam Özgürlük”, “Baskı ve Gericiliğe Son”, “8 Mart Kızıldır Kızıl Kalacak” dövizleri taşıdı.

Yürüyüşün ardından kadınlar Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Yoksulluğun giderek derinleştiği, kadınların en güvencesiz, en esnek ve en ucuz işlere mahkûm edildiği bu dönemde emeğimizin sömürüsüne karşı sesimizi yükseltiyoruz. Agrobay’dan, Özak Tekstil’e hakları ve emeği için direnen kadınların mücadelesini selamlıyor, direnişlerini dayanışmamız ile dört bir yanda büyütüyoruz. İşsizlikle, açlıkla sınanan kadınlar olarak ev içi bakım emeğimizin görünmemesini kabul etmiyoruz. Görünmeyen emeğimizin sesini yükseltmeye, emeğimize her alanda sahip çıkmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi. Ardından Gültan Kışanak’ın mesajı okundu. Kışanak’ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Ezilenlerin kutlamalar, bayramları hep ezenlerin zulmünden, şiddetinden doğmuştur. Tarihimiz acı doludur. Ama bu toprağa düşen bir tohum misalidir. Acı ektiler, direniş olarak yeniden doğduk. Bundan tam 167 yıl önce New York’ta yakılan kız kardeşlerimizin küllerinden, küresel kadın kurtuluş mücadelesi doğdu.

“Tarihte hep vardık, varız, var olacağız… tarih yazdık tarih yazmaya devam edeceğiz…
Diyarbakır’dan Ankara’ya, Ankara’dan dört bir yana toplumsal barış köprüleri kurulmasına öncülük edeceğiz.”

İZMİR

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İzmir’de de yüzlerce kadın sokaklardaydı. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde aralarında YDK’lıların da olduğu kadınlar, “Eşit, Özgür Bir Yaşamı Birlikte Kazanacağız” yazılı pankart ile ÖSYM binası önüne yürüdü. Yürüyüşte kadınlar, sık sık “Kadın İşçiler Yalnız Değildir”, “Dayanışma Sürüyor Mücadele Büyüyor” ve “Asla Yalnız Yürümeyeceksin”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganları attı. Kadınlar haklarından vazgeçmeyeceklerini dile getirirken Lezita ve Gates’de grevde olan kadın işçilere selam gönderildi. Ayrıca yürüyüşe İzmir Kemalpaşa’da Abalıoğlu Holding’e ait Lezita piliç eti işleme fabrikasında grevde olan kadın işçiler de katıldı.

Basın açıklamasını İzmir Kadın Platformu adına Nuray Öztürk, Münevver Yalnız, Nil Sıla Aslan okudu.

KADINLAR 8 MART’I GREVLE KARŞILADI

İngiltere’de, Hindistan’da ve Bangladeş’te grevlerin örgütlendiği dile getirilen açıklamada, “Türkiye’de Agrobay’dan Corning’e, Özak Tekstil işçilerinden Burda Bebek’te direnen kadın işçilere, insanca çalışma koşulları için, eşit işe eşit ücret için, sendika seçme hakkı, insani çalışma koşulları için mücadelenin en ön saflarında yer alıyor kadınlar. İzmir’de çoğunluğu kadın işçilerden oluşan Lezita işçileri patronun sendikayı tanımaması üzerine dün greve başladı, yine çoğunluğunu kadın işçilerin oluşturduğu Gates’te işçiler toplu sözleşme masasında anlaşma sağlanamadığı için 8 Mart’ı grevle karşıladı” denildi.

“KADINLAR YAŞAM HAKLARINI SAVUNUYOR”

Kadınların katledilen her bir kadın için sokakları, meydanları doldurduğunu belirtilen açıklamada, “Eğitimde örgütlenen gericiliğe, medeni haklara yönelik saldırılara, şiddete karşı kadınlar çıkarabildikleri her yerde ses çıkartmaya çalışıyor. Başta Akbelenli kadınlar olmak üzere köylü kadınlar tarım alanlarını, sulak arazileri, ormanları maden şirketlerinin talanına açanlara karşı, havasını, suyunu, toprağını canı pahasına koruyor. Silah tüccarlarına, patronlara zenginlik, işçi ve emekçilere ölüm ve yoksulluk dışında bir şey getirmeyen, kadınların ‘fethedilecek özel topraklar’ olarak görülerek özel saldırıların gerçekleştirildiği savaşların karşısında kadınlar yaşamı ve barışı savunuyor. Aile şuraları, büyük aile yürüyüşleriyle kadınların ekonomik ve politik haklarını hedefe koyanlara, LGBTİ+’lara yönelik nefreti körükleyenlere inat, yaşam haklarını savunuyor dört bir yanda” ifadelerine yer verildi.”

Öte yandan İzmir’de katledilen kadınlar 8 Mart dolayısıyla mezarları başında anıldı. İlk olarak 17 Haziran 2021 tarihinde HDP İzmir İl Binası’na yapılan saldırı sonucu katledilen Deniz Poyraz’ın mezarı ziyaret edildi.

Kızının mezarı başında konuşan Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz, konuşmasına başlamadan önce bütün kadınların 8 Mart gününü kutladığını söyledi. Poyraz, “İçin rahat olsun anneciğim. Tüm anneler senin arkanda, hepsi seni çok seviyor. Şehid namirin, jin, jiyan, azadi” dedi.

Konuşmaların ardından kadınlar Deniz Poyraz’ın mezarına karanfiller bıraktı. Kadınlar daha sonra Berna Koç, Dilan Kortak ve Zekiye Alkan’ın mezarlarını ziyaret etti.

ANTALYA

Antalya Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Attalos Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

“Yoksulluğu, savaşı, erkek devlet şiddetini, gericiliği, ayrımcılığı, homofobiyi, sömürü düzeninizi isyanımızla yıkıyoruz” pankartı açılan eylemde, katledilen kadınların isimleri sayılarak “Burada” denildi.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Emine Karabulut, 8 Mart 1857’de 129 kadın işçinin katledildiği günden bugüne kadınların haklarının sürekli yok edilmek istendiğine dikkat çekti.

AKP-MHP’nin İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiğine, LGBTİ+ları hedef haline getirdiğine, kadınları aile içine hapsetmeye çalıştığına dikkat çeken Karabulut, yargının ise failleri cezasızlıkla ödüllendirdiğini vurguladı.

“Kadınları, çocukları, LGBTİ+ları koruyamayan erkek devlet zihniyetine ve onun yasalarına karşı tüm yaşam alanlarımızda isyanımızla, mücadelemizle var olmaya devam edeceğiz” diyen Karabulut, iktidarın kadın emeğini ucuz iş gücü olarak gördüğünü söyledi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Eskişehir Demokratik Kadın Platformunun (EDKP) Üniversite Caddesi’nden Adalar’a düzenlediği yürüyüş ile alanlardaydı. Kadınlar eşit işe eşit ücret, cinsiyet eşitliği ve kadına şiddetin son bulması talepli sloganları ile yürürken 6 Şubat depremlerinden etkilenen kadınlarla Filistinli kadınlar da unutulmadı.

Kadınlar yürüyüş güzergâhı boyunca “Kadın, Yaşam, Özgürlük!”, “Asla Yalnız Yürümeyeceksin!” ve “Aileye Kul Sermayeye Köle Olmayacağız” sloganları İle Eskişehir’den ses yükseltti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle İstasyon Meydanı’nda miting düzenlendi. “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla alana gelen kadınlar, dövizleri ve yöresel kıyafetleriyle alanı doldurdu. Kadınların halaylarıyla renklendirdiği miting alanına “Amed’den Ankara’ya Gülten Kışanak’ı Selamlıyoruz”, “Belucî, Afgan, İran Pakistanlı Kadınların Mücadelesinin Yanındayız”, “Jin Jiyan Azadî” ve “Örgütlü Kötülüğünüzü, Örgütlü Mücadelemizle Yeneceğiz” pankartları asıldı.

Mitingde konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Serra Bucak, “Onların kıymetli yolundan ilerlemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Onların bu barış çağrısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Bizler yine bu kadın örgütlülüğünü, mücadelesini onun özneleri olan yoldaşlarımıza borçluyuz. Kandıra, Sincan, Elazığ Cezaevi’ne selam yolluyoruz. Zindandaki arkadaşlarımız bu sistem tarafından bilerek rehin tutuluyorlar. Zindandaki kadınların yeri bizim yanımız, bu toplumun yanı” diye konuştu.

HAKKARİ

DEM Parti Gever Kadın Meclisi ve TJA, Hakkari’nin Gever Yüksekova ilçesine bağlı Güngör Mahallesi’nde bulunan bir düğün salonunda Kadın Şöleni düzenledi. Şölenin düzenlendiği salon, “Bi Jin Jiyan Azadî ve ber bi 8’ê Adarê ve dimeşin” (Kadın yaşam özgürlük talebiyle 8 Mart’a doğru yürüyoruz), “Jin Hebûn û afirîner e” (Kadın yaratan ve yaşatandır), “Jin, Jiyan, Azadî” yazılı pankartları ile DEM Kadın Meclisi bayraklarıyla süslendi. Yüzlerce kadının katıldığı şölen etkinliği saygı duruşuyla başladı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 25 yıldır kesintisiz bir şekilde giderek ağırlaştırılan bir tecrit politikası olduğunu söyleyen DEM Parti Şırnak Milletvekili Newroz Uysal, “Sayın Öcalan’ın özgürlüğü, kadınların, gençlerin, Kürt ve Ortadoğu halklarının özgürlüğüdür. Hepsi birbiriyle bağlantılıdır. Sayın Öcalan tüm imkânsızlıklar ve iletişimsizliklere rağmen 2019 yılındaki son görüşmesinde, kadınların özgürlüğüne yönelik fikriyat ve mücadeleye ilişkin yapmak istediklerinin yarım kaldığını söyledi. Tecridi kırarak yarım kalan bu fikriyatı tekrar geliştirmek gerekiyor” dedi.

MERSİN

İHD Mersin Kadın Komisyonu da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla dernek binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı İHD Kadın Komisyonu üyesi Helin Ergen okudu. Ergen, sözlerine her yıl olduğu gibi bu yılda da 8 Mart’ı kadına yönelik şiddettin arttığı bir ortamda karşıladıklarını belirterek, “Erkek egemen ve militarist devlet politikaları maalesef ki kadınlara savaşı dayatıyor. Savaşın en büyük mağdurları da kadınlar oluyor. Bugün dünyanın birçok bölgesinde Rojova’da, Filistin’de, İsrail’de, Libya’da, Suriye’de, Ukrayna’da kadınlar, savaş mağduru oluyorlar. Coğrafyamızda da yerleşik devlet politikası erkek egemen şiddeti ve feodal değer yargılarını kadınlara dayatmaya devam ediyor” dedi.

Söz konusu kadına yönelik şiddet olunca her türlü yasanın ihlal edildiğini ve tüm iç ve dış hukuk kurallarının görmezden gelindiğine dikkat çeken Ergen, tüm bu yaklaşımlarla ise kadın kazanımlarının bir bir yok edilmeye çalışıldığını da belirtti. Ergen, tüm bunların nedeninin iktidarın kadına yaklaşımından kaynaklandığını ifade ederek, “Devletin kullandığı şiddet dili maalesef ki topluma yayılıyor. Bu şiddet dilinin toplumsallaşması sonucunda kadın cinayetlerinde büyük bir artış var. Son bir ayda 36 kadın, erkekler tarafından katledildi, 17 kadın da şüpheli bir biçimde yaşamını yitirdi” diye konuştu. Ergen, “Bütün bu baskı ortamına rağmen büyük ekonomik çöküntüye, savaşçı politikalara, yaşanan şiddet ortamına rağmen kadın mücadelesi devam ediyor. Bu yıl da 8 Mart’ta bir kez daha kadın kurtuluş mücadelesinin gücünü hatırlıyoruz ve insan hakları savunucuları olarak size inat her yerdeyiz” dedi.

HATAY

Hatay’da, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için bir araya gelen kadınlar Defne ilçesi Aşağıokçular Mahallesi’ndeki Ziraat Bankası önünden Necla Duran Parkı’na yürüyüş yaptı. “Jin Jiyan azadi”, “Mare, hare hurriya”, “Hatay’ı yeniden kuracağız” sloganlarıyla yürüyen kadınlar, sık sık zılgıt çaldı.

Katılımcılar adına açıklamayı okuyan Sevilay Elmas, Hatay’da depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sorunların hâlâ çözülmediğini, yeniden yapılacak kentin kadınların öncülüğünde olacağını belirtti. Açıklama, erbane eşliğinde çekilen halaylar ve türkülerle son buldu.

(HABER MERKEZİ)