Karaburun’da halk GES toplantısını yaptırmadı

İzmir Karaburun ilçesinde Hasseki ve Sarpıncık köylerine yapılmak istenen 13 adet RES tribününe ek GES için yapılmak istenen katılım toplantısı halkın tepkisi üzerine yaptırılmadı.

Toplantı öncesi Sarpıncık Muhtarlığı önünde toplanıldı ve şirket, bakanlık yetkililerine tepki gösterildi. “Haydi İzmir Geleceğine Sahip Çık” dövizleri taşınan eylemde “RES, GES, Yeter Artık Kes” sloganları atıldı.

Kitle adına konuşan Karaburun Kent Konseyi Genel Sekreteri Tayyar Kırman, GES kurulmak istenen alanın mera olduğunu vurguladı. Güneş panelleri kurulacak alanın Sarpıncık Mahallesi’ndeki konutlara 70–173 metre mesafede olduğu belirtilen açıklamada şunlar denildi:

“Hasseki Mahallesi’ndeki konutlara 399 – 517 metre mesafede. Görüldüğü gibi kurulmak istenilen paneller adeta köyün içinde ve şu an kullanılan mera alanlarındadır. GES panelleri konulurken toprağın üst katmanı tıraşlanarak alınacak ve paneller için beton dökülecek. Panellerin altında kalacak topraktaki tüm canlı yaşamı zaman içinde yok olacaktır. Yapılan yanlış uygulamalar ile oluşturulan RES ve GES projeleri ile Karaburun Yarımadası’nda tarım ve hayvancılık bitme durumuna gelmiştir. Karaburun Yarımadası’nın doğası, florası, faunası zarar görmektedir. Projenin uygulanması durumunda bölgede bitme aşamasında olan hayvancılık tamamen yok olacaktır”

Halkın katılım toplantısı için köye şirket ve bakanlık yetkilileri gelirken, köylüler toplantıya katılmadı. Bunun üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileri toplantının yapılmadığına dair tutanak tutarak, köyden ayrıldı.

(HABER MERKEZİ)