Memur ve emekli maaş zamları yine enflasyonun altında kalacak

ENAG ve TÜİK enflasyon verilerini açıkladı.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) haziran ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. ENAG Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Haziran ayında yüzde 4,27 arttı. Enflasyonun son 12 aylık artışı ise yüzde 113,08 olarak gerçekleşti. İlk 6 aylık dönemde enflasyon farkı yüzde 41,16 oldu.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre enflasyon yıllık bazda yüzde 71.6 oldu. Aylık enflasyon ise yüzde 1.6, 6 aylık enflasyon ise yüzde 24.7 olarak ölçüldü. ENAG, yıllık enflasyonu yüzde 113 olarak açıkladı.

Buna göre enflasyon haziran ayında, bir önceki aya göre yüzde 1.6, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 24.7, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 71.6 olarak ölçüldü.

SAYILAR BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

Enflasyon verileri beklentilerin altında kaldı. Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcı Anketi’ne göre haziran ayında enflasyonun yüzde 2.52 olması bekleniyordu. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler ise haziranda TÜFE’nin yüzde 2.28 olacağını tahmin etmişlerdi.

MEMUR VE EMEKLİNİN MAAŞ ZAMLARI

Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla 6 aylık enflasyon farkı ve kira artış oranları belli olacak. TÜİK’in enflasyon verileriyle birlikte memur ve emeklilerin zam oranı netleşecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon rakamları zam oranında belirleyici oluyor. Emekliler 6 ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar zam alabiliyor.

Yılın ilk yarısında yüzde 24,73 enflasyon gerçekleştiği için emeklilere bu oranda zam imkanı doğdu.

Memur ve memur emeklisi maaşlarına yapılacak zam oranı, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının toplamı üzerinden hesaplanıyor.

Memur ve memur emeklileri yüzde 19,31 oranında zam alabilirler.

(HABER MERKEZİ)