Munzur Çevre Derneği Dersim Temsilciliği açıldı

Munzur Çevre Derneği (MÇD) Dersim Temsilciliği’nin bugün açılışı yapıldı. Devrimci, demokratik kurumların ve halkın yoğun katılımının olduğu açılış coşkuyla gerçekleşti.

Etkinliğe Partizan, Kırmızıdağ Çevre ve Yaşam Platformu, HEDEP, EMEP, SMF, Dersim Kültür Derneği, TKH, TİP, DHP, Dersim Hay Platformu, Dersim Belediye Meclis Üyeleri, Kamu Emekçileri Sendikası, Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Girişimi ve Av. Barış Yıldırım katıldı.

ORTAK MÜCADELE VURGUSU

Açılış, MÇD Dersim temsilciği adına yapılan konuşmayla başladı. Katılan kurumlar açılışta söz aldı. Konuşmalarda özellikle çevre mücadelesinde ortaklaşmanın ve bu ortaklaşmanın pratiğe yansımasının önemli olduğu vurgulandı. Mücadelenin sadece Dersim’de değil, Türkiye’nin ger yerinde birlikte mücadele etme vurgusu yapıldı.

Dersim’de tüm kurum ve kuruluşların çevre mücadelesini büyütmek için örgütlenmenin şart olduğu belirtildi. “Önümüzdeki dönemde maden şirketlerinin Dersim’e topyekûn saldıracaklarının bilincindeyiz. Bundan dolayı da çevre mücadelesini bilince çıkartıp topyekûn bir duruş, bir mücadele vermek zorundayız.” denildi.

“MÜCADELEMİZİ ORTAKLAŞTIRARAK BÜYÜTMEMİZ LAZIM”

Munzur Çevre Derneği’nin kurulduğu günden itibaren baskılarla karşı karşıya olduğunu belirten Munzur Çevre Derneği Yöneticisi Hatun Esen, “Bu sistemde doğasını koruyan, mücadele eden, haksızlığa karşı çıkanlar gözaltına alınıp tutuklanıyor. Hep birlikte bu zulme karşı ses çıkarırsak, bu sessizliği yırtabiliriz. Haksızlığa karşı sesimizi yükseltmemiz gerekiyor. Coğrafyamız geçmişten bu yana zulüm altında, doğamız yok edilirse bizim burada yaşama şansımız olmaz. Geçmişte barajlar, köy boşaltmaları ve yayla yasaklarıyla mücadele eden ilimiz şimdi de maden projeleriyle tehdit altında. Mücadelemizi ortaklaştırarak büyütmemiz lazım. Bizim başka Munzur’umuz, Düzgün Baba’mız yok hep birlikte kutsallarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Nerede mücadele varsa orada olma zorundayız” dedi.

“DERSİM HALKI BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİ”

Munzur Çevre Derneği Yöneticisi Özkan Arslan ise, “Dersim halkı birlikte mücadele etmeli, birlikte direnmeli ve coğrafyasına da birlikte sahip çıkmalı” diye konuştu.

“DÜNYA DÖNDÜKÇE DERSİM’İ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Munzur Çevre Derneği Dersim Temsilciliği’nin önemli çalışmalara imza atacağını ifade eden Avukat Barış Yıldırım, “Munzur Çevre Derneği; Munzur’da, Mercan’da, Pülümür’de, Peri’de yürüttüğümüz çevre mücadelesinde her zaman yanımızda oldu, birlikte mücadele ettik. Dersim’i savunma mücadelesi dünya döndükçe devam edecek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Hüsnü Güngör türküler seslendirirken, Mehmet Tüzün de şiir okudu.

(DERSİM)