Nusaybin’de ev baskınında işkence ve taciz

ÖHD Nusaybin Eskihar kırsal mahallesinde bir eve yapılan baskında evdekilere işkence, cinsel taciz ve nefret suçunun işlendiğini kaydetti.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Mardin Şubesi, Mardin’in Nusaybin ilçesi Bagok dağı bölgesinde bulunan Eskihisar kırsal mahallesinde gerçekleşen ev baskınında, gözaltına alınanların darp edilmesine ilişkin açıklama yaptı. Sanal medya üzerinden yapılan açıklamada, “arama” gerekçesiyle iki ayrı eve yapılan baskında evde bulunan yaşları 15 ila 77 arasında değişen 11 kişiye yönelik yapılanlar anlatıldı. Açıklamada, gözaltına alınanlara işkence yapıldığı, cinsel tacizde bulunulduğu, tehdit edildikleri, hakarete maruz bırakıldıkları, aşağılandıkları, nefret ve ayrımcılık sözlerine maruz bırakıldıkları ve haksız bir biçimde alıkonuldukları ifade edildi. Evde bulunan B. A., R. A., S. A. ve A. O’nun saatlerce darp edildiğini belirtilen açıklamada, hakaret ve tehditle işkence yapıldığını belirtti.

Kadınların tehdit edildikleri, cinsel tacize maruz bırakıldıkları, nefret, ayrımcılık ve hakaretleri maruz kaldıkları aktarılan açıklamada, 77 yaşındaki H.A’nın Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle hakaretlere maruz kaldığını, Kürtçe konuşmaması gerektiği ikazında bulunulduğu belirtildi. Ailelerin evlerine ayakkabılar ve köpeklerle girildiği belirtilen açıklamada, “B. A., N.O. ve G. A’nın haklarında gözaltı kararı olmamasına rağmen arama işlemi akabinde haksız alıkonularak karakola götürülmüş, 2 saate yakın karakolun kapısında araç içinde bekletilerek hiçbir işlem yapılmadan serbest bırakılmışlardır” denildi.

Ulusal ve uluslararası hukuka dikkat çekilen açıklamada “Cezasızlık politikaları ve işkence uygulamaları derhal sonlandırılmalıdı.” denilerek, olayın takipçisi olunacağı belirtildi.

(HABER MERKEZİ)