ODTÜ öğrencilerinden, gözaltına alınan Boğaziçi öğrencileri ile dayanışma mesajı

HABER MERKEZİ- Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi’nde Efrin işgali sonrası lokum dağıtan faşistlere müdahale eden ve sonrasında hedef gösterilerek gözaltına üniversite öğrencileriyle dayanışmak için bir açıklama yayınladı.

ODTÜ Öğrenci Temsil Konseyi tarafından yapılan açıklamada, “Üniversiteler, özgür düşünce ortamının; bilimsel, laik eğitim ilkelerinin koruyucusu olması gereken kurumlardır. Yapılan operasyonlar, üniversite gençliğinin baskılarla yıldırılmasına, özgürlüğü ve barışı savunanların sindirilmesine yöneliktir” ifadelerine yer verildi.

“Üniversiteli arkadaşlarımızın gözaltına alınması, üniversitemizde düşünce ve örgütlenme özgürlüklerine ağır bir darbedir” diyen üniversite öğrencileri, “ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi olarak, maksatlı bir şekilde hedef gösterilen Boğaziçi Üniversitesi’ndeki ve Ankara Üniversitesi’ndeki arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bildiriyor, gözaltındaki arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

ERDOĞAN HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Boğaziçi Üniversitesi’nde Efrin işgali sonrası lokum dağıtan ırkçı-faşist gruba müdahale eden öğrenciler, ev baskınlarıyla gözaltına alınmış; gözaltıların serbest bırakılması için basın açıklaması düzenleyen üniversite öğrencilerine polis saldırmıştı. 5’i ev baskınlarıyla 8’i protestolarla gözaltına alınan 13 öğrenci, AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından hedef gösterilmişti. Erdoğan, öğrenciler hakkında şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Efendim bu üniversite çok popüler bir üniversite, çok kalite bir üniversite, bu üniversite marka bir üniversite. Tamam da bu üniversitesin içinde affedersiniz bu tür teröristler olduktan sonra, bu tür terörist öğrenci olduktan sonra bunlar o markaya leke sürüyor. Şu anda biz onlarla ilgili gereğini yapıyoruz, yapacağız da… Ben bu üniversitemizi lekelememek için ismini anmıyorum. Rektörün samimi gayretlerini de biliyorum. Şu anda üzerine üzerine gidiyoruz. Ve bu terörist öğrencileri kamera çekimlerinde bulup, çıkarıp onlara da gereğini yapacağız. Bu üniversitelerimizdeki hocalarımızın da çok daha dikkatli olması gerekir. Eğer bu üniversitelerimizdeki hocalarımızın bu öğrencilerle iltisaklı olduğunu belirlediğimiz anda onlarla ilgili de gereğini yaparız. Kaliteli öğrenci vasıflı öğretim üyesinden gelir.”