Ölümsüzleşen 29 Maoist Avusturya’da anıldı

Hindistan’da 16 Nisan’da Faşist Hindistan devleti tarafından katledilen 29 Maoist için Partizan ve Avusturya Komünist Partisi İnşa Örgütü/Maoist tarafından, 26 Nisan’da Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Hindistan Konsolosluğu önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

16 Nisan’da Hindistan Chhattisgarh’a bağlı Kanker’de faşist Hint ordusu ve PLGA savaşçıları arasında çıkan çatışmada 29 Maoist ölümsüzleşmişti. Çatışma sonrası silahsız Maoistler kurşuna dizilerek katledilmişti. Partizan ve Avusturya Komünist Partisi İnşa Örgütü/Maoist Viyana’da bulunan Hindistan Konsolosluğu önünde basın açıklaması gerçekleştirerek faşist Hint devletinin operasyonlarını protesto etti ve ölümsüzleşen 29 Maoisti andı.

Yapılan Almanca açıklamada şu ifadelere yer verildi: “16 Nisan’da Chhattisgarh’ın Kanker bölgesinde Hindistan Komünist Partisi (Maoist)’e bağlı Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu (PLGA) gerillaları ile faşist Hint ordusu arasında büyük bir çatışma yaşandı. Çatışmada 29 Maoist gerilla ölümsüzleşmiştir. Ölümsüzleşen Halk Savaşçılarını saygıyla anıyor, HKP (Maoist) önderliğinde yürüten halk savaşını ve kahramanca direnerek ölümsüzleşen Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu (PLGA)’nun  29 savaşçısını selamlıyoruz.”

“HALK SAVAŞÇILARI YENİLGİYE UĞRATACAKTIR”

“16 Nisan 2024’te Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu ile faşist Hindistan devleti güçleri arasındaki mücadelede ölümsüzleşenlerin ödediği yüksek bedel, faşist Hindistan devletinin daha önceki karşı devrimci operasyon dalgalarında olduğu gibi bu kez de hedeflerine ulaşamayacağını bize göstermektedir. HKP (Maoist) önderliğinde Halk Savaşı yürüten Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu savaşçıları ve bölgenin ezilen ve yoksul kitleleri bu faşist terör dalgasını ne pahasına olursa olsun yenilgiye uğratacaktır.”

Son olarak faşist Hint devletinin operasyonları protesto edildi ve Hindistan’daki Halk Savaşını sahiplenme çağrısı yapıldı: “Faşist Hindistan devletinin HKP (Maoist) önderliğinde savaşan Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu ve bölge halklarına yönelik faşist terör operasyonlarını şiddetle kınıyoruz. Devrimci ve ilerici kamuoyunu desteğe çağırıyoruz.”.

Açıklama enternasyonal sloganlar eşliğinde sona erdi.