Samandağ halkı öfkesiyle alanlara aktı: Gitmedik, buradayız!

Maraş merkezli depremlerin birinci yılında birçok şehirde anma etkinliklerinde on binler öfkelerini haykırdı. Anma etkinliklerinin depremin yaşandığı 04.17 saatinde başladığı Hatay’ın birçok ilçesinde halk sokaklarda kayıplarını anarken eylemlere öfke damgasını vurdu.

Samandağ’da anma etkinlikleri, Çiğdede Asri Mezarlığı’na yapılan ziyaretle başladı. Aileler, mezar başlarında bahhur yakarak, mezarlara rihen bıraktı. Partizan’ın da bileşeni olduğu 6 Şubat Samandağ Deprem Koordinasyonu’nun çağrısıyla PTT önünde buluşan kitle ellerinde yası simgeleyen bahhur ve rihanilerle alandaki yerini aldı.

 “Unutma Hesap Sor”, “6 Şubat’ı Unutma, Unutturma!”, “Deprem Değil Devlet Öldürür”, “Katillerden Hesabı Halk Soracak” yazılı dövizler taşıdılar. Eyleme katılan depremzedeler içerisinde kayıp ailelerinin isyanı öne çıktı. Ellerinde kayıpların fotoğraflarını taşıyan aileler “Evlatlarımızın akıbetini öğrenmek istiyoruz” diyerek devletin bu konuda kendilerini yalnız bıraktığını söylediler. 11.30’da PTT önünde başlayan yürüyüşte sık sık “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Afet Değil Bu Bir Katliam”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek”, “Bu Kenti Yeniden İnşa Edeceğiz” sloganları atıldı. Yürüyüş güzergahı boyunca akın akın eyleme katılan halkın öfkesi büyüktü. Bilinçli bir biçimde yalnız bırakıldıkları dile getirilen konuşmalarda “Bizi yalnız bırakanlara karşı yaralarımızı saracağız” vurgusu öne çıktı.

Yürüyüş anma etkinliğinin yapılacağı Yeni Pazar Alanı’nda son bulurken burada koordinasyon adına ortak açıklama okundu. Açıklamada “Depremde bizi enkaz altında bırakanlar, sesimize kulak tıkayanlar karşımıza ‘kader’ diye çıktılar. Bu bir kader değil katliamdır! Unutmayacağız affetmeyeceğiz!” vurgusu öne çıkarıldı. Açıklamanın devamında deprem sonrası ranta dikkat çekilerek, “Depremin hemen ardından insanların evlerine arazilerine el konularak inşaat şirketlerine paylaştırıldığını, insanların hala çadırlarda, konteynerlerde sağlıksız koşullarda yaşamaya çalıştığı belirtilerek “Katliam devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Bağımsız Maden-İş Sendikası ve Sağlık Emekçileri Sendikası’ndan konuşmacılar da “geçen bir yıla rağmen değişen bir şey olmadı, Hatay halkı yalnız bırakıldı” sözleriyle “normalleşme”nin söz konusu olmadığının altını çizdiler.

Konuşmaların ardından sahneye Grup İsyan Ateşi, Grup Munzur, Praksis, Vardiya, Kaldırım Müzik Topluluğu, Vodvil’den oluşan müzik grupları ortak performanslarıyla dayanışmayı büyüteceklerini dile getirdiler. Anma etkinliği hep bir ağızdan söylenen “Çav Bella” parçasıyla son buldu.

(SAMANDAĞ)