Sivas Katliamı’nda yitirilenler Samandağ’da anıldı

2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 31. yıl dönümünde Samandağ’da basın açıklaması gerçekleştirildi.

1 Temmuz günü saat 18.00’de Abdullah Cömert Parkı’nda bir araya gelen, Partizan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Samandağ Şube, Yeniden İnşa Platformunun da aralarında olduğu devrimci-demokrat kurumlar “Katliamcı Zihniyetten Hesap Sor!” diyerek, Samandağ halkını katliamı gerçekleştirenlerden hesap sormaya, mücadeleye davet etti.

Basın açıklamasını kurumlar adına PSAKD Samandağ Şube Başkanı Mehmet Uysal okudu. Uysal “Alevilerin ve ezilen ulus, cinsiyet ve milliyetlerin demokratik taleplerine daha çok hak gaspı ile karşılık veren bir iktidar ile karşı karşıyayız. Zorunlu din dersleri kaldırılsın talebimize yeni din dersleri ile karşılık verildi. Laik ve bilimsel eğitim talebimize ÇEDES ve benzeri binlerce proje ve protokol ile yanıt verildi. Bilimi ve aklı, toplumsal cinsiyet eşitliğini, eşit yurttaşlığı, doğa ve çevre bilincini, kadın haklarını, çocuk haklarını, barışı ve kardeşliği, sevgiyi ve emeğin kutsallığını esas alan bir eğitim sisteminden yanayız.” diyerek devletin eğitim politikalarını teşhir etti.

Açıklamanın devamında “Sivas Madımak Katliamını ve katledilen 33 canımızı unutturmaları mümkün değildir. Söz verdik, ikrar verdik ve ikrarımıza sonuna kadar bağlı kalacağız.” denildi.

‘OMUZ OMUZA MÜCADELEYE’

Açıklamada son olarak şunlar ifade edildi: “Sizlerin aracılığı ile halkımıza sesleniyoruz. Yaşadığımız onlarca sorun, derin yoksulluk, derin kriz, buna bağlı olarak gelişen umutsuzluk, çaresizlik, işsizlik, açlık, intiharlar ne kadar olumsuzluk var ise hepsinin ana nedeni olan tekçi, katliamcı, Türk, İslam ve erkek egemen sistem ve bu sistemin yürütücüsü siyasal iktidardır. Artarak devam eden kadın cinayetleri bu iktidar anlayışının eseridir. Bu iktidara ve maruz kaldığımız anti demokratik uygulamalara karşı birleşmek zorundayız. Faşist ve Şeriatçı bir abluka altında yaşamak istemiyor isek ortak mücadele etmeliyiz. Bu mücadelenin en büyük buluşma noktalarından biri 2 Temmuzdur. 2 Temmuz’da yine var gücümüz ile Sivas Madımak Oteli önünde olacağız. Halkımızı, emekten, barıştan, demokrasiden, özgürlüklerden yana olan bütün dostları çağrımıza destek vermeye ve alanlarda kol kola omuz omuz mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Eylem, “Sivas’ı Unutma Unutturma”, “Sivas’ın Hesabı Sorulacak” sloganlarıyla sona erdi.

(SAMANDAĞ)