Şubat ayında 144 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 2024 yılı şubat ayına ilişkin iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre şubat ayında en az 144 işçi çalışırken hayatını kaybetti.

Rapor, İliç’te göçük altında kalan maden işçileri ve Marmara Denizi’nde batan Batuhan A gemisindeki deniz işçileri şahsında bugüne kadar iş cinayetlerinde hayatını kaybeden ve cenazelerine dahi ulaşılamayan işçilere adandı.

“MADEN İŞÇİLERİ TÜRKİYE’DE GÜVENSİZ, GÜVENCESİZ, ÖNLEMSİZ ÇALIŞTIRILMAKTADIR”

Kanada ve ABD kökenli Anagold Madencilik’e ait Çöpler Altın Madeni’nde 10 milyon ton siyanürlü toprağın 800 metre kayması sonucu 9 işçinin göçük altında kaldığı belirtilerek Bağımsız Maden-İş Sendikası’nın “Anagold Gözlem Raporu-Öncesi ve Sonrasıyla 13 Şubat” başlığı ile hazırladığı rapordan öne çıkanlar paylaşıldı: “Maden işçileri Türkiye’de güvensiz, güvencesiz, önlemsiz, düşük ücretli ve baskı altında çalıştırılmaktadır. Benzer şekilde çevreye verilen zararla ilgili de ABD ve Avrupa’da çok daha sıkı önlemler gündeme gelirken Türkiye’de bu önlemler aşılması gereken yasal engeller olarak görülmektedir. Ayrıca Kanada ve ABD şirketi olması yerel ortaklıkların üstünü örtmemelidir. Şirketin Türk ortağı Çalık Holding’tir. Bu holdingin siyaset-bürokasi-idare ilişkileri malumdur.”

İSİG verilerine göre, şubat ayında en az 144, her gün en az 5 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. En çok ölüm inşaat iş kolunda meydana geldi.

İŞ CİNAYETLERİNİN İŞ KOLLARINA GÖRE DAĞILIMI

İş cinayetlerinin iş kollarına göre dağılımı
İş cinayetlerinin iş kollarına göre dağılımı

İnşaat, yol iş kolunda 39 işçi; taşımacılık iş kolunda 17 işçi; madencilik iş kolunda 13 işçi; tarım, orman iş kolunda 12 işçi (5 işçi ve 7 çiftçi); metal iş kolunda 11 işçi; belediye, genel işler iş kolunda 8 işçi; gemi, tersane, deniz, liman iş kolunda 7 işçi; konaklama, eğlence iş kolunda 6 işçi; tekstil, deri iş kolunda 4 işçi; ağaç, kâğıt iş kolunda 4 işçi; ticaret, büro, eğitim, sinema iş kolunda 4 işçi; çimento, toprak, cam iş kolunda 3 işçi; sağlık, sosyal hizmetler iş kolunda 3 işçi; gıda, şeker iş kolunda 2 işçi; petro-kimya, lastik iş kolunda 2 işçi; iş kolu belirlenemeyen 9 işçi hayatını kaybetti.

İŞ CİNAYETLERİNİN YAŞ GRUPLARINA GÖRE DAĞILIMI

İş cinayetlerinin yaş gruplarına göre dağılımı
İş cinayetlerinin yaş gruplarına göre dağılımı

14 yaş ve altı 1 çocuk işçi, 15-17 yaş arası 5 çocuk işçi, 18-29 yaş arası 28 işçi, 30-49 yaş arası 61 işçi, 50-64 yaş arası 35 işçi, 65 yaş ve üstü 10 işçi, yaşı bilinmeyen 4 işçi hayatını kaybetti.

İŞ CİNAYETLERİNİN NEDENLERİNE GÖRE DAĞILIMI

Yüksekten düşme nedeniyle 31 işçi; ezilme, göçük nedeniyle 31 işçi; trafik, servis kazası nedeniyle 25 işçi; kalp krizi, beyin kanaması nedeniyle 14 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 11 işçi; şiddet nedeniyle 6 işçi; patlama, yanma nedeniyle 5 işçi; nesne çarpması, düşmesi nedeniyle 4 işçi; intihar nedeniyle 3 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 1 işçi; diğer nedenlerden dolayı 13 işçi hayatını kaybetti.

(HABER MERKEZİ)