Tarsus’ta 6 Şubat anması

6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde Tarsus’ta basın açıklaması ve yürüyüş gerçekleştirilerek devletin politikaları teşhir edildi.

Tarsus Yarenlik Alanı’nda gerçekleştirilen açıklamaya Partizan okurlarının da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. Açıklamayı Yusuf Dönergüneş okudu.

Açıklama boyunca sık sık “6 Şubat’ı Unutma Unutturma”, “Unutmak Yok Affetmek Yok Helalleşmek Yok”, “Deprem Değil Bu Bir Katliam” ve “Talan Düzenini Yıkacağız” sloganları atıldı.

Açıklamada depremin yarattığı yıkımın sorumluluğunun tek başına müteahhitlere yüklenemeyeceği, müteahhitler kadar iktidarın da bundan sorumlu olduğuna değinilerek “Bu büyük yıkımın tek sorumluluğu sadece kâr hırsıyla başı dönen, yaşadığı her karışı ranta çevirmeye çalışan müteahhitlere de yıkılamaz.  Doğal afetleri katliama dönüştüren iktidarın yağma ve talan politikalarıdır.” dendi.

Deprem sürecinde yaşanan internet kesintilerini, OHAL ilanını, deprem bölgesine gidişlerin engellenmesinin unutulmadığı belirtilerek “Aradan bir değil, yüz yıl da geçse yaşadığımız acıları, bu acıları bizlere reva görenleri, halkı enkaz altında bırakanları unutmayacağız.” denildi.

Milyarca liralık ek bütçenin ayırıldığından bahsedilen açıklamada deprem bölgesinde tek bir çivinin çakılmadığı, molozların dahi kaldırılmadığı yerler olduğundan bahsedildi. Deprem bölgesinde yaşayan halkın da molozlar ve asbest içerisinde yaşamaya mahkûm edildiğine değinildi.

“Depremlerin, sellerin, doğa olaylarının binlercemizi yaşamdan koparan birer felakete dönüştürüldüğü, bizim payımıza her seferinde acıların, yıkımların düştüğü, ekmeğimizin her geçen gün küçüldüğü, haklarımızın, özgürlüklerimizin ortadan kaldırıldığı bu bozuk düzen bizim düzenimiz değildir.  Bu bozuk düzende sağlam çark olmaz. İnsana, emeğe, doğaya düşman bu bozuk düzene, köhne sisteme karşı emek ve demokrasi mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” sözleriyle mücadele vurgusu yapılarak açıklama sonlandırıldı.

 

(MERSİN)