TMO Genel Müdüründen pişkin açıklama: “89 dolar üstünde”

Buğday ve arpa alım fiyatlarının açıklanmasına gelen tepkiler üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdüründen ilk açıklama geldi. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’a göre açıklanan alım fiyatları gayet makul. Güldal, “Çiftçiye dünya piyasalarının üstünde fiyat açıkladık” dedi.

Hububat alım fiyatlarının verim ve maliyet unsurları dikkate alınarak hazırlandığına işaret eden Güldal, şunları kaydetti: “2024 yılı hububat alım fiyatları, Bakanlığımız, akademisyenler ve ilgili sivil toplum kuruluşları tarafından ülkemiz ortalama verimleri ve maliyet unsurlarının tamamı dikkate alınarak belirlenmiştir. Açıklanan buğday alım fiyatı, desteklerle birlikte maliyetin oldukça üzerindedir. Maliyet unsurlarını en yüksek değerlerden, verimi ise en düşük miktardan hesaplayarak ortaya konulup çeşitli mecralarda servis edilen maliyet hesaplamaları gerçekle bağdaşmamaktadır. Ayrıca bu maliyet hesaplarında Bakanlığımızca üreticilerimizin maliyetlerini düşürmek amacıyla verilen başta mazot, gübre ve tohum destekleri olmak üzere tarımsal desteklerin hiç dikkate alınmadığı görülmektedir. Alım fiyatı, gerçek maliyetler, üretimin sürdürülebilirliği, iç ve dış piyasa fiyatları ile tüketici fiyatları dikkate alınarak belirlenmektedir.”

AÇIKLANAN FİYATLAR BİR LÜTUF!

Açıklanan fiyatların makul ve hatta dünya piyasalarının üstünde diyerek çiftçilerin taleplerini görmezden geldi. Destek ve fark ödemeleriyle ekmeklik buğday alım fiyatının yaklaşık 359 dolara denk geldiğini belirten Güldal, “Fiyatlarımızın açıklandığı tarihte dünya fiyatları, navlun dahil ton başına 270 dolar seviyesindedir. Dolayısıyla ülkemiz çiftçisine verilen fiyat, dünya piyasalarından ton başına 89 dolar daha yüksektir.” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON ARTIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2024 Mayıs’a ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksini açıkladı.

Tarım-ÜFE’de (2020=100), 2024 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,91 azalış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 19,58 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,24 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 61,72 artış gerçekleşti.

(HABER MERKEZİ)