Yoğun bakımdaki hasta tutsak tahliye edilmiyor

İHD Siirt Şube Eş Başkanı Mehmet Nur Ekinci, yoğun bakımda tedavisi süren hasta tutsak Mehmet Emin Çam’ın kalp krizinin tekrarlanma riski olduğunu belirtti. Ekinci, Çam için ATK’ya başvuracaklarını aktardı.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) ağır hasta tutsaklar listesinde yer alan 72 yaşındaki Mehmet Emin Çam, 24 Mayıs’ta tutulduğu Beşiri T Tipi Hapishanesinde kalp krizi geçirdi. Batman Bölge Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Çam’ın böbreğinde kist, beyninde de ur bulunduğu öğrenildi. Ayrıca safra kesesi alınan ve günden güne duyma yetisini kaybeden Çam’ın değerlerinin yüksek olduğu, bu nedenle yoğun bakımda tutulduğu belirtildi.

Çam’ın hastaneye kaldırıldığı gece hastaneye giden İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi Eş Başkanı Avukat Mehmet Nuri Ekinci, kalbinin sol tarafındaki bir damarı tıkalı olan Çam’ı ne kendilerinin ne de ailesinin göremediğini söyledi. Doktorların hem yaşının ilerlemesinden hem de hastalıklarından dolayı krizin tekrarlanma riski olduğunu belirttiğini söyleyen Ekinci, Çam’ın 2 gün daha yoğun bakımda gözetim altında tutulacağını aktardı.

ATK’YA YENİ BAŞVURU YAPILACAK

Çam’ın daha önce sevk edildiği Batman Araştırma Hastanesi’ndeki heyetin “hapishanede kalabilir” yönünde görüş bildirmesinden kaynaklı Adli Tıp Kurumu’na (ATK) yapılan başvurunun reddedildiğini dile getiren Ekinci, ATK’ya yeni bir başvuru yapacaklarını aktardı.,

‘MAHPUSLAR TEDAVİYE ERİŞEMİYOR’

Devletin kendi himayesi altındaki insanlara bakma yükümlülüğü olduğunu hatırlatan Ekinci, binlerce tutsağın hapishanede kalamayacak durumda olduğunun altını çizdi. Ekinci, “Binlerce insan bu durumda ve artık dayanacak güçleri kalmadı. Birçok tutsak tek başına yürüyemiyor ya gardiyan eşliğinde ya da bir tutsağın yardımıyla görüşe çıkıyor. Beşiri Cezaevi’nde ağız içi arama dayatılıyor. Bunu kabul etmeyen tutsaklar tedaviye erişemiyor. Bu onur kırıcı bir durumdur. Bu yüzden de hastaneye gidemiyorlar. Gitmediği zaman ölüme terk ediliyorlar.” ifadelerini kullandı.

‘VİCDANIN KANUNUN ÖNÜNE GEÇMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ’

Cumhurbaşkanı kararlarıyla, 28 Şubat davasında hüküm giyen komutanların cezalarının affedildiğini anımsatan Ekinci, şöyle devam etti: “Bu tür kararlar bugüne kadar hiçbiri Kürdü kapsamadı. Maalesef ki cezaevinden cenazeler çıkıyor. Tutukluları ya ölüme yakın çıkarıyorlar ya da cenazeleri çıkıyor. Bu politik bir durumdur. Kanun sadece yasa ve maddelerden oluşmuyor. Kanun aynı zamanda vicdandır. Biz de vicdanın kanunun önüne geçmesini temenni ediyoruz.”

(HABER MERKEZİ)