1. Mardin Kitap Festivali başladı

Mardin Barosu’nda düzenlenen 1. Mardin Kitap Festivali bugün başladı.

20 Kürt yayınevi ve 62 yazar katılım sağladığı festivalde konuşma yapan Mardin Barosu Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu’ndan Dilan Koç, “Bu etkinliğe katılan tüm yayıncı, yazar ve okuyucular, bu kültürel mirasın yaşatılması ve yaygınlaştırılması konusunda büyük bir sorumluluk üstlenmektedir. Sizlerin çabalarıyla dilimizin ve kültürümüzün sesi yeni nesillere ulaşacaktır.” dedi.

Koç, “Dilimizin yeniden canlandırılması ve geliştirilmesi için ruhlarını, bedenlerini ve fikirlerini adayan insanlarımıza minnettarız. Kürtçe Dil Bayramı haftasındayız ama bugün sadece Kürtçe gününü değil, bilgi paylaşımı, anlayış ve dostluğun da bayramını kutluyoruz.” dedi.

“DİLİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Ardından festivale katılan yayınevlerinin yöneticileri söz aldı. Avesta’dan Songül Keskin, Morî’den Mem Bawer, Vate’de Deniz Gündüz birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda “Dilimize sahip çıkalım” vurgusu yapıldı.

Gündüz, “Kurmanci de olsa Kirmançkî de olsa Kürt dili ne yazık ki tehlikede. Günbegün dilimiz eriyor. Bu nedenle dilimize sahip çıkmalıyız. Bu tür organizasyonlarla daha fazla bir araya gelmeliyiz. Bu tür organizasyonlar dilimizin korunmasında etkili olacaktır. Bu vesile ile Kürt Dil Bayramı’nı da kutluyoruz.” diye konuştu.

Emek ve Demokrasi Platformu’ndan Aydın Aslan ise, festivalin önemine dikkat çekerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Festival, 19 Mayıs’a kadar devam edecek.

(HABER MERKEZİ)