15 gün önce tahliye edilen İsmet Çardak yaşamını yitirdi

“Toplum güvenliği için tehlikeli” denilerek tahliyesi uzun süre ertelenen ve 15 gün önce tekerlekli sandalye ile tahliye edilen ağır hasta tutsak İsmet Çardak, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.

Elazığ R Tipi Kapalı Hapishanesinde “genetik miopati” denilen kas erimesi hastalığı nedeniyle tedavi gören ağır hasta tutsak İsmet Çardak, avukatların itirazı sonrasında Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) hazırladığı “kendi başına yaşamını idame edemez” raporu sonucunda avukatların itirazı ile 28 Şubat tarihinde kaldığı hapishaneden tahliye edildi. Yürümekte zorlanan Çardak, hapishaneden tekerlekli sandalye ile çıkmıştı.

Çardak bugün evinde geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi. Çardak’ın cenazesi Yeniköy Mezarlığı’nda ailesi ve sevenleri tarafından defnedildi. Yine Çardak için yarın Hevedanlılar Yasevi’nde taziye kurulacak.

İSMET ÇARDAK KİMDİR?

1992 yılında tutuklanıp müebbet hapse mahkûm edilen İsmet Çardak, hapishanede “genetik miyopati” denilen genetik bir kas erimesi hastalığına yakalandı. Önceleri bel fıtığı ve siyatik denilerek yanlış tedavi uygulanan Çardak’ın tedavisi bulunmayan hastalığının ilerlemesi sonucu 23 yıl sonra 6 Nisan 2015’te Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) raporu doğrultusunda tahliye edildi.

7 yıl ailesinin yanında yaşamını ve tedavisini sürdüren Çardak’a, 21 Şubat 2022 tarihinde muayene olduğu Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu tarafından “infazının ertelenmesine gerek olmadığı” yönünde rapor hazırlandı. Üstelik raporda, “hastalığının tedavisi yok” denildi. Çardak, bu rapor doğrultusunda bir kez daha tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Hapishanesine konuldu.

Tutuklandıktan kısa bir süre sonra rahatsızlanan Çardak, hastaneye kaldırıldı ve tedavi gördüğü hastanenin Noroloji ve Fizik Bölüm doktorları tarafından Çardak için bir kez daha “cezaevinde kalamaz” raporu verildi. Ancak tahliye edilmeyen Çardak, Erzurum Dumlu 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi sürgün edildi. Burada hastaneye kaldırılan Çardak’ın ağır hastalığından dolayı yaklaşık 6 ay önce tedavi için Elazığ R Tipi Kapalı Hapishanesine getirilmişti. Burada avukatların itirazı sonrası Çardak 28 Şubat tarihinde tekerlekli sandalye ile tahliye edildi.

(MA)