Amsterdam Üniversitesi, Filistin eylemleri gerekçesiyle kampüslerini kapattı

Hollanda’daki bazı üniversitelerde Filistin’e destek eylemleri sürerken Amsterdam Üniversitesi (UvA) kampüslerini 2 günlüğüne kapattığını açıkladı.

Hollanda polisi, Filistin’e destek eylemlerinin düzenlediği Amsterdam Üniversitesine girdi. Öğrencilere saldırdı.

Avrupa’da birçok ülkenin önde gelen üniversitelerine yayılan Filistin’de destek mitinglerini engellemek için üniversite yönetimleri tedbirler almaya başladı. Amsterdam Üniversitesi (UvA) kampüslerini 2 günlüğüne kapattığını açıkladı.

Üniversite’den yapılan açıklamada, öğrenci ve çalışanların güvenliğinin garanti edilememesi sebebiyle, 14 Mayıs Salı ve 15 Mayıs Çarşamba günleri UvA’ya ait kampüslerdeki tüm binaların kapatıldığı belirtildi.

“BARIŞÇIL BAŞLAMIŞTI…”

Açıklamada, “13 Mayıs Pazartesi günü barışçıl başlayan gösterinin daha sonra yerleşme ve şiddet eylemlerine dönmesi nedeniyle UvA yönetiminin bu kararı almak zorunda olduğu ve kampüslerde eğitime 2 gün ara verildiği” aktarıldı.

Üniversite yönetimi, bundan sonraki süreçte, aktivistler yerine sadece kendi çalışanları ve öğrencileriyle müzakere süreci yürüteceğini vurguladı.

Öte yandan Leiden Üniversitesinin Lahey’deki Wijnhaven kampüsü ve Utrecht Üniversitesindeki eylemler yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

3 ÜNİVERSİTEDE PROTESTOLAR SÜRÜYOR

UvA’daki olayların aksine Maastricht, Groningen ve Radboud üniversitelerindeki eylemlere polis saldırısı gerçekleşmedi.

Geceyi kampüslerde kurdukları çadırlarda geçiren öğrenciler, üniversite yönetimlerinin İsrailli kurumlarla iş birliğini sona erdirene kadar kampüsten ayrılmayı düşünmediklerini iletti.

Groningen ile Maastricht Üniversitesi yönetimleri, eylemcilerin çevreye zarar vermemesi şartıyla pazartesi gecesini kampüste geçirmelerine izin verirken eylemin uzaması ihtimalinde durumun günlük olarak yeniden değerlendirileceğini ifade etti.

Radboud Üniversitesi yönetiminin kampüsün boşaltılması talebini reddeden eylemcilere yönelik polis saldırısı görülmezken öğrenciler geceyi kampüste kurdukları yaklaşık 30 çadırda geçirdi.

HOLLANDA’DAKİ ÜNİVERSİTELERDE EYLEMLER NASIL BAŞLADI?

Aralarında öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin de olduğu Filistin’i savunan grup, 6 Mayıs Pazartesi günü Amsterdam Üniversitesinin Roeterseiland kampüsünde Gazze ile dayanışmalarını göstermek amacıyla kamp kurmuş ve gece yarısından sonra polis sert şekilde saldırarak 125 kişiyi gözaltına almıştı.

Eylemciler, 7 Mayıs’ta yeniden Roeterseiland kampüsünde toplanıp yürüyüşe geçerek üniversiteye ait şehir merkezindeki Binnengasthuis binasında kamp kurmaya başlamıştı.

Polis, 8 Mayıs Çarşamba günü göstericilere saldırarak 36 kişiyi gözaltına almıştı.

Utrecht Üniversitesi Kütüphanesinin avlusunu işgal eden göstericiler, 7 Mayıs’ta binanın girişine barikat kurarak Filistin’i destekleyen pankartlar asmıştı.

Polis, alanı terk etmemeleri üzerine gece yarısına doğru eylemcilere saldırarak 50 kişiyi gözaltına almıştı.

Filistin destekçisi eylemciler, 8 Mayıs’ta yeniden Utrecht Üniversitesinde toplanmış ve polis saldırısının ardından 40 öğrenci üniversiteden uzaklaştırılarak başka bir noktada salıverilmişti.

Hollanda’daki akademisyenler, eylemcilere yönelik polisin saldırısını ve İsrailli kurumlarla iş birliğini protesto etmek için birçok üniversitede eş zamanlı olarak 13 Mayıs Pazartesi kampüslerde toplandı.

UvA, Utrecht, Leiden gibi üniversitelerdeki eylemler sonlandırılırken Maastricht, Groningen ve Radboud Üniversitesindeki yerleşme eylemleri sürüyor.

Hollanda’daki öğrenciler, ülkedeki üniversitelerden İsrail ile bağlantılı kurumlarla çalışmamasını, İsrailli kurumların ya da çalışanlarının içerisinde yer aldığı iş birliklerini sonlandırmasını ve bunu şeffaf bir şekilde yapmasını talep ediyor.

(HABER MERKEZİ)