Avusturya ve İsviçre’de anma etkinlikleri

“Umutsuzluğa ve Yılgınlığa Karşı Kaypakkaya Çizgisini Kuşan” şiarıyla Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya katledilişinin 51. yılında Avusturya İnnsbruck ve İsviçre Basel’de yapılan etkinliklerle anıldı.

Anma etkinlikleri 18 Mayıs’ta İnnsbruck’ta, 19 Mayıs’ta Basel’de açılış konuşması ve saygı duruşu ile başladı. İnnsbruck’ta saygı duruşundan ardından Grup Umuda Tohum sahne aldı. Basel’de ise 18 Mayıs Marşı Grup Vardiya’nın sunumuyla birlikte söylendi. Açılış sonrası söylenen marşların ardından “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganları atıldı.

Etkinlikler okunan marşların ardından sinevizyon gösterimi ile devam etti. Sinevizyonun ardından İnnsbruck etkinliği Grup Umuda Tohum’un, Basel ise Grup Vardiya’nın ezgileriyle devam etti. Basel’de ise sinevizyon gösteriminin ardından sahneye önce Asmin-Rosa Çocuk korosu çıktı. Koronun seslendirdiği şarkıların ardından Mavi Yol Şiir Grubu sahnede yerini aldı.

Etkinlik okunan ezgi ve şiirlerin ardından mesajlarla devam etti. Okunan TKP/ML-MK mesajında İbrahim Kaypakkaya’nın Türkiye devrim mücadelesinde en önemli tarihsel figür olduğu ve onun işkence altında erken yaşta katledilmesinin Proletarya Partisi için nasıl bir boşluk doğurduğuna değinildi. Mustafa Suphi ve 15 yoldaşının katledilmesinden sonra TKP’yi ele geçiren revizyonizmin 50 yıllık pasifist, anayasalcı, sınıf iş birlikçi çizgisine karşı proletaryanın kızıl bayrağını dalgalandırmasının tarihsel anlamı vurgulandı. Mesajda “Partimiz çok erken bir şekilde yalnızca kurucu ve kuramcısını değil aynı zamanda siyasi önderliğini de kaybetmiştir. Attığı ideolojik-politik temel, bir tarihsel sürecin rehberi olma gücünü kazanmış ve bu tarihi sürecin yaşayan bir öğesi olma niteliğini sürdürmüştür. Devrimin sorunlarına ve örgütlenmesine dair İbrahim yoldaşta cisimleşen siyasal-ideolojik yoğunlaşma, onun kaybı ile birlikte kuşkusuz zayıflamıştır. Ancak, asla durmamış, yerinde saymamış, terk edilmemiş, yalnızlığa mahkûm kalmamıştır.” denildi ve İbrahim Kaypakkaya’nın çizgisini sürdürmede kararlılığın eksilmeden devam ettiği ifade edildi.

Mesajda; “Ölümsüzleşenlerimiz ve hâlâ kavgayı sürdürenlerimiz, İbrahim yoldaşın tarihin bize geçtiği bir iltimas olduğunun bilincindeydi ve bilincindedir. Çünkü İbrahim yoldaş, komünist bir tutumun, halka sonsuz bir bağlılığın, sınıf mücadelesinin sorunlarına çözüm üretmeye vakfedilmiş kısacık bir ömrün, eskiyi parçalayıp atan, yeniyi inşa eden bir cüretin, düşmana sonsuz bir öfke ve kinin, devrimimizin yaşam iksiri olmanın kendisidir.” denilerek “Partimiz faşizme, emperyalizme ve her türden gericiliğe karşı savaşma iradesini sürdürmeye, zaferi elde edene kadar bu yolda ilerlemeye kararlıdır. İbrahim yoldaşın, bizim için umut faşizm için korku olan yolunda ilerlemeye soluksuz devam edeceğiz.” denilerek mesaj sonlandı.

MÜCADELEYİ YÜKSELTME ÇAĞRISI

İnnsbruck etkinliği sanatçı Pınar Aydınlar’ın sahne almasıyla devam etti. Pınar Aydınlar Kobanê davasında verilen cezalara değinerek Kürt Halkının ve mücadelesinin, kazanımlarının yargılamalarla ve cezalarla sindirilemeyeceğini söyleyerek mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Basel etkinliği ise mesajların ardından Grup Vardiya’nın sahnesiyle devam etti. Grup Vardiya İbrahim Kaypakkaya anma etkinliğinde olmanın kendileri için onur verici olduğunu, Deniz-Mahir-İbrahim-Mazlum gibi devrimci önderleri sahiplenmenin önemine değindi.

Anma etkinlikleri 2022 Aralık ayında kuruluşunu Marksizm-Leninizm-Maoizm’in ilkelerine bağlılık temelinde ilan eden Enternasyonal Komünist Birliğin mesajının okunmasıyla devam etti.

Mesajda EKB’nin, “Enternasyonal proletaryanın ideolojisi olan Maoizmin, revizyonizmle mücadele etmek ve Dünya Proleter Devrimini ilerletmek amacıyla birleştirici bir ilke olarak benimsenerek kurulduğu” belirtildi. EKB mesajında uluslararası duruma ve yoğun çelişkilerin yeni bir devrim dalgasını ve devrimci durumu işaret ettiğine değinildi. Mesaj “Kaypakkaya, Türkiye’de şanlı ve yenilmez Halk Savaşını başlatan tarihi adımın sorumluluğunu üstlendi. Peru, Hindistan ve Filipinler’deki Halk Savaşlarıyla birlikte enternasyonal proletaryanın yolunu aydınlatan bu adımın bedelini kendi yaşamıyla ödedi.” denilerek sonlandı. EKB mesajı “Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi” sloganlarıyla selamlandı.

İki etkinliğin finalinde ise Grup Bajar sahne aldı. Anma etkinliklerine çok sayıda devrimci örgütün selamlaması ulaştı. İnnsburck’ta MLKP, MKP, KOMintern, Çağrı ve Der Vorbote anma etkinliğini selamlayan, İbrahim yoldaşın tarihsel ve güncel önemine değinen mesajlar verildi. Basel’de yine MKP, TKİP, MLKP, Devrimci Karargâh, Devrimci Duruş, Öncü Partizan, Yeni Komünizm Kolektifi, Kürdistan Komünist Partisi, Alman Roter Bund ve Halk Cephesi dayanışma ve selamlama mesajlarını iletti.

(AVRUPA)