Barış Pehlivan hakkındaki dava düşürüldü

3 aydır Maltepe Hapishanesinde tutulan gazeteci Barış Pehlivan hakkındaki dava düşürüldü.

Pehlivan’a “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkeme Salonunda görüldü.

Barış Pehlivan, yaptığı bir dolandırıcılık haberinde adı geçen Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner’in kendisi hakkında açtığı dava nedeniyle daha önceki davasından verilen denetimli serbestlik kararı yakılarak tutuklanmıştı.

14 Kasım’da Ömer Faruk Aydıner, avukatı aracılığıyla şikayetinden vazgeçtiğini mahkemeye bildirdi. Aydıner’in şikayetinin geri çekmesinin ardından mahkemeden Pehlivan hakkında beraat kararı çıkma ihtimali de yükselmişti.

SAVCI DAVANIN DÜŞÜRÜLMESİNİ TALEP ETTİ

Duruşmanın savcısı davanın düşürülmesini talep etti.

Gazeteci Barış Pehlivan, kürsüde son sözlerini söyledi. Pehlivan, “Ben gazeteciyim ve kitabının arasına bomba konuşarak öldürülenlerin, güvercin tedirginliğindeyken öldürülenlerin meslektaşıyım. Sizin çocuklarınız ve kendi çocuğum için yaptım. Gazetecilik yapmaya devam edeceğim. Gazetecilik suç değildir”

AVUKATI ÖNCEKİ SAVUNMASINI TEKRAR ETTİ

Barış Pehlivan’ın avukatı Hüseyin Ersöz söz alarak “Önceki savunmalarımızı tekrar ederiz” ifadelerini kullandı.

Ersöz, “Bir önceki celse çok ayrıntılı beyanda bulunmuştum. Bir gazetecinin görevinin kendisinin önüne gelen belgelerin görmezden gelme olmadığını aksine kamu yararı çerçevesinde halkın haber alma özgürlüğünü sağlanmakla yükümlüsü olduğunu açıklamıştım” dedi. Ersöz savunmasını “Müvekkilimizin hakkında verilmesi gereken karar beraat kararıdır. Müvekkilimiz hakkında düşme kararının verilmesini talep ediyoruz.” diyerek bitirdi.

(HABER MERKEZİ)