DGB: Dilay Güç serbest bırakılsın

HABER MERKEZİ- Cumartesi günü 8 Mart çağrısı içeren bildiri dağıtımında gözaltına alınarak tutuklanan DGB’li Dilay Güc için Devrimci Gençlik Birliği (DGB) tarafından basın toplantısı düzenlendi.

Saat 12.00’de İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde başlayan toplantıda ilk olarak basın açıklaması okundu.

“Dışarıda savaş, içeride devlet terörü”

Açıklamada, kriz içerisinde debelenen emperyalist kapitalist sistemin faturasının işçi ve emekçilere ödettirildiğine dikkat çekilerek Efrîn’e dönük işgal saldırısı için ayrılan bütçenin de yine işçi ve emekçilerin vergilerinden karşılandığı ifade edildi. Dışarıda savaş ve saldırganlığı tırmandırılırken devletin içerideki baskı ve zorbalığına dair ise şunlar söylendi:

“Son zamanlarda sermaye devleti dışarıda savaş ve saldırganlığını tırmandırırken içeride de her alanda baskıyı arttırarak toplumun ilerici muhalif her kesimine gözdağı vermeye çalışıyor. Her eyleme, basın açıklamasına, her türlü devrimci faaliyete saldıran sermaye devleti istiyor ki hiç kimse sesini çıkarmasın, tepki göstermesin, tüm toplum baskılardan yılsın. Bunun son örneği olarak İstanbul’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Özgecan Aslan’dan Helin Palandöken’e katledilen kadınların, Yazaki’de tacize uğrayan kadın işçilerin, Aladağ’da yakılarak katledilen 11 çocuğun, istismara uğrandığı devletçe gizlenen 115 mülteci çocuğun sesini işçi ve emekçilere, gençliğe taşıyan, mücadele çağrısı yapan 3 yoldaşımız işkence ile gözaltına alındı.”

Gözaltına alınanlardan Dilay Güc’ün hiçbir açıklama yapılmadan “hakkında hüküm var” denilerek tutuklandığı ve Bakırköy Kadın Hapishanesi’ne götürüldüğü belirtilen açıklamada, son dönemde muhalif her kesime sermaye devletinin yoğun bir şekilde tutuklama saldırısı yönelttiğine dikkat çekildi.

“8 Mart çağrımız sürecek”

Açıklamanın ardından DGB adına yapılan konuşmada, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, en haklı ve meşru taleplerin dile getirildiği bir gün olduğuna dikkat çekildi. Artan kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzlere karşı 8 Mart çağrısının yükseltilmeye devam edileceği vurgulandı.

İHD adına konuşan Hüseyin Aygün de, OHAL’le birlikte baskıların çok fazla arttırıldığı vurgulayarak OHAL’in kaldırılmasını talep etti. Konuşmaların ardından basın toplantısı sona erdi.

KIZILBAYRAK