Ekvador’da Ulusal Grev sürüyor: “Baskı sadece mücadeleyi körüklüyor”

13 Haziran’ın şafağından bu yana, binlerce köylü ve onlarca yerli topluluk, Ekvador’da gıda ve yakıt fiyatlarını etkileyen kıtlığa karşı büyük bir ulusal grev yürütüyor. Grev sırasında 14’ten fazla kentte barikatlar kuruldu ve işçiler, otobüs veya taksi şoförleri, öğretmenler, öğrenciler ve devlet çalışanları krize karşı protestolara katıldı.

Köylülerin talepleri esas olarak; gübrelerdeki artıştan etkilenen tarım ürünleri için asgari satış fiyatının belirlenmesiydi. Akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi ve topraklarını, evlerini, arabalarını bankalara kaptıran köylülerin (4 milyondan fazla aile) borçlarının ertelenmesi diğer talepler arasında.

Ayrıca halk kitleleri fiyat kontrolü ve temel ürünler üzerinde spekülasyona son verilmesini, özelleştirmenin ve iş güvencesizliğinin sona ermesini talep ediyor. Köylü kız ve oğullarının üniversitelere kabulünün garanti altına alınması gibi devlet hastanelerinde daha fazla sağlık çalışanının görevlendirilmesini, temel ilaç eksikliği sorununun giderilmesini de talep ediyorlar.

Kitleler aynı zamanda faşist devletin daha fazla askerileştirilmesi sürecine öncülük eden, anavatanı ABD (ABD) ve İsrail’e satma planını uygulayan bankacı başkan Guillermo Lasso’nun da istifasını talep ediyor.

Köylüler, talepleri karşılanmazsa ülkenin başkenti Quito’ya yürüyeceklerini söylüyor.

MÜCADELE SEFERBERLİĞİ

Grev tüm ülkeden geçen Panamericana gibi önemli yolların trafiğe kapatılmasını içeriyor. Ayrıca 16 Haziran’da yüzlerce protestocu, Quito havaalanına ulaşım sağlayan E-35 yolunu lastik yakarak trafiğe kapattı.

Quito’da ulaşım işçileri, taksiler, öğrenciler, tüccarlar ve sendikalar seferber oldu. Quito’nun kuzey kesiminde yer alan Calderón mahallesinde barikatlara katılan ev emekçisi Cecilia Simbaña, Kovid-19’dan sonra ağırlaşan işçi sınıfının zor durumunu şöyle anlattı: “Şimdi nereye gidiyoruz? İşsiz çocuklar, işleri yok, nerede yemek yiyecekler? Bu hastalık bizi öldürmedi ama bu hükümet bizi açlıktan öldürecek. Bu adil değil!”

Cotopaxi, Chimborazo ve Imbabura’da yürüyüşler yapıldı ve yollar kapatıldı. Cuenca’dayken, üniversite sektörü kendini gösterdi; sadece öğrenciler değil, aynı zamanda profesörler ve devlet görevlileri de eylemlere katıldı. Ayrıca Imbabura’da madenciliğe, doğa talanına karşı gösteriler, Cotopaxi’de öğrenci gösterileri ve Guayaquil’deki hapishane krizine karşı bir protesto vardı.

Lasso hükümetine göre, dört günlük grevin ardından hükümet, en az yedi polis memurunun kaçırıldığını doğruladı, 15 devriye arabasına saldırı düzenlendi, bunlardan biri tamamen imha edildi ve yirmi kişi gözaltına alındı.

Grevin ikinci gününde, Ekvador Yerli Milliyetler Konfederasyonu (Conaie) başkanı Leonidas Iza, Cotopaxi’deki Panamericana’yı kesintiye uğrattığı için “kamu şiddetinin yeniden canlandırılması ve radikalleştirilmesi” nedeniyle tutuklandı.

O sırada kaydedilen videolarda, tutuklanma nedenlerinin bile anlatılmadığı, anayasal haklarının açıklanmadığı görülüyor. Iza Quito’ya götürüldü ve yüzlerce protestocu onun özgürlüğünü talep etmek için başkente doğru harekete geçti.

Köylüler ve işçiler Quito sokaklarında protesto gösterilerinde bulunurken, Iza’nın bulunduğu Kamu Bakanlığı önünde devlet güçleriyle çatışmalar yaşandı ve bir polis arabası yakıldı.

Iza hapsedildiği sürece kitlelerin mücadelesinin daha da tırmanacağı belli olunca, faşist devlet Leonidas Iza’yı serbest bırakmak zorunda kaldı. Tutuklama, Ekvador halkının örgütlenme hakkına açık bir saldırıyı temsil ediyor; korkmuş, çürümüş faşist Ekvador devleti tarafından umutsuz bir önlem.

Bananeros Orenses Derneği’nin yanı sıra El Oro eyaletinden nakliyeciler ve Machala mahallesinden örgütler de greve katılacaklarını duyurdu. El Oro köylüleri, Nisan ayında Guayaquil-Machala otoyolunu bir haftalığına kapatmışlardı. İhracatçılar, muz kutularının minimum fiyatına uymadığı için tarihinin “en kötü krizini” yaşayan sektör için olağanüstü hal ilan edilmesini istediler. Ekvador’un meyvesinin %25’inden fazlası Ukrayna ve Rusya’ya ihraç ediliyor.

AMAZON KÖYLÜLERİ ULUSAL GREVE KATILDI

Ulusal greve katılan Ekvadorlu Amazon köylüleri, topluluklarında petrol ve maden çıkarılmasının yayılmasını reddetti. Köylüler manyok, muz, Çin patatesi ve biçilmiş odun gibi Amazon ürünleri için adil bir satış fiyatı talep etti. Yaşam maliyetindeki artışın yanı sıra hastanelerdeki ilaç eksikliğini ve eğitim merkezlerinin kapatılmasını da kınadılar.

Ekvador Amazon Yerli Milliyetler Konfederasyonu (Cofeniae) “[İhraç edilen] Ham petrolün fiyatını artırmış olan hükümetin, toplulukların acil ihtiyaçlarını karşılayacak kaynaklara nasıl sahip olmadığını anlayamıyoruz.” dedi.

Ayrıca Başkan Guillermo Lasso’nun bir girişimi olarak parlamento tarafından onaylanan devlet güçlerinin “aşamalı güç kullanımına” ilişkin yasayı da kınadılar ve reddettiler.

Polis Komutanı Fausto Salinas, “aşamalı güç kullanımı protokollerinin kullanılacağını” belirtirken, Savunma Bakanı Luis Lara, silahlı kuvvetlerin Ekvador’da “yeni bir Ekim 2019” gerçekleşmesine izin vermeyeceğini söyledi. Bakan, 2019’da öfkeli kitleler tarafından ele geçirilen petrol kuyularını, hidroelektrik santrallerini ve ülkenin diğer stratejik bölgelerini korumak için 2500 silahlı kuvvetler mensubunun seferber edildiğini belirtti. Grev duyurulmadan önce, 51.000’den fazla polis, eylemleri bastırmak için çoktan harekete geçmişti.

Ekvador Halk Mücadelesini Savunma Cephesi (FDLP-EC), önlemlerin hükümetin zayıflığının bir göstergesi olduğunu belirtti. Pratikte ateşli silahların ölümcül kullanımı olarak anlaşılan “aşamalı güç kullanımı” (ve bunun Ulusal Meclis tarafından onaylanması) konusundaki kalıcı tehditler, ülkenin bir ulusal savaşmış gibi topyekün askerileştirilmesi ve Leonidas Iza’nın ele geçirilmesi, rejimin her ne pahasına olursa olsun iktidarda kalma niyetini göstermesi, faşist bir tavır takınmasını kınıyor.

Devrimciler ayrıca, Lasso’nun yönetmek için Ulusal Meclis’e ihtiyacı olmadığını ve destekçi kazanmak için ABD ve İsrail’i iç güvenlik meselelerine dahil ederek popülist bir kampanya geliştirdiğine işaret ettiğini bildiriyor. Lasso’nun hükümeti ele geçirmeye çalışmak için baskıya ve bürokratik kapitalizmi büyük burjuvazinin (özellikle onun satın alma kesiminin), büyük iş adamlarının, bankacıların, toprak sahiplerinin ve ithalatçıların çıkarlarından yükseltmeyi amaçlayan bir siyasi projeye bel bağladığını kınadılar. Kement, Yankee emperyalizmiyle gizli anlaşma içinde Ekvador’da “Plan Colombia”nın yeniden yayınlanmasını uygulamaya çalıştığını ilan etti.

Faşist Devlet, greve saldırmak ve grevi kriminalize etmek için bunun sorumlularının “uyuşturucu kaçakçılığı” ve “terörist” olduğunu propaganda etmeye başladı bile. “Artık geri dönüş yok, bu seferberlik sonuna kadar gitmeli ve sonuna kadar tereddüt etmeden bankacıyı hükümetten atmalı, emperyalizmin ülkemizin yarı-sömürgeliğini derinleştirme planını etkisiz hale getirmeliyiz, mühürlemeliyiz. devrimcilerin iddiasına göre, yalnızca gericiliğin amaçları değil, aynı zamanda kaba iddialarla kokuşmuş feodalizmini kusan büyük burjuvazinin ayrımcı ve ırkçı açgözlülüğü de.

“Bu, kitlelerin, FUT, CUT, CTE ve diğerleri gibi örgütlerin oportünist liderliğinin iradesini yenmeyi başaranların mücadelesidir. Ayaklanmanın, isyanın, artık kaçınılmaz olan Halk Savaşına ve Yeni Demokrasi ihtiyacı karşısında ideolojik olarak doğru şekilde yürütülmesi gereken bir halk mücadelesidir.” denildi.

“Bu yolculuktan vazgeçmemeliyiz; devlet daha fazla lideri veya protestocuyu yakalayarak veya tutuklayarak korku salamayacak. Tankları ve silahları onlara fayda sağlamaz, sonuçta korkaklar, alçaklar, boyunlarında suçlularla koştuklarını gördük, kitlelerle aynı şey ya da daha kötüsü olacak, hiç şüphe yok.” dedi Ekvadorlu devrimciler.

“Hatırlayalım, baskı sadece mücadeleyi körüklüyor, bankacıyı evine alıp bin parça gericilik ve emperyalizm planlarını paramparça ettiğimizde, sonuna kadar sonuna kadar gitmeliyiz.” diyorlar.

Kaynak: https://anovademocracia.com.br/noticias/17686-equador-camponeses-e-indigenas-realizam-grandiosa-greve-nacional