Esenyurt’ta kayyım saldırısı protesto edildi

Hakkari Belediyesine yönelik kayyım saldırısına karşı eylemler sürüyor. İstanbul’da Esenyurt Meydanı’nda Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) öncülüğünde Kürt halkının iradesinin gasbedilmesine karşı açıklama yapıldı. Ara sokaklarda da halk yürüyüşe geçti. Polisin engelleme ve gözaltı tehdidine karşı kitle yürüyüşüne devam etti. Yürüyüş esnasında sık sık “Kayyım Defol”, “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak”, “Bijî Berxwedana Colemêrg” sloganları atıldı.

Fotoğraf: ETHA

Açıklamadan saatler önce Esenyurt Meydanı polis tarafından ablukaya alındı. Meydanda çevik kuvvet, özel hareket ve polis özel harekât polisleri konuşlandı. Meydan tamamen kalkanlarla ablukaya alındı etrafına gözaltı araçları konuşlandırıldı. Sık sık “akrep” ve “kirpi” denilen zırhlı araçlarla meydanın etrafında bulunan halk taciz edildi. Polis meydanın etrafındaki banklarda oturan çocuklara küfür ve hakaret etti.

Öte yandan DEM Parti binasının önü de araçlarla ablukaya alındı, çok sayıda çevik kuvvet sokakta barikat kurdu.

“KAYYIM DARBESİNE GEÇİT YOK”

Esenyurt Meydanında “Kayyum Darbesine Geçit Yok” şiarıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Siyasi parti temsilcileri başta olmak üzere demokratik kitle örgütlerinin de yer aldığı mitingde, halk “Kayyım defol” tişörtleri giyildi. Açıklamada, “Tecridi Kırmak İçin Özgürlüğe Ses Ver”, “Belediyeler Bizimdir, Gasba İzin Vermeyeceğiz” pankartları açıldı.

KALMAZ: KÜRTLERE SAHİP ÇIKMAZSAN İSTANBUL’A SAHİP ÇIKMAZSIN

Meydana girmek isteyen halkın önü polis tarafından kesildi, ablukaya alındı. Abluka içinde açıklama yapıldı. İlk olarak söz alan DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Murat Kalmaz, kayyım zihniyetini kabul etmediklerini belirtti. Kalmaz, “Sizin hiçbir belediyeyi yönetmeye hakkınız yok. Bu zihniyet, Kürtlere dönük faşist bir zihniyettir. Herkese çağımızdır, gelip belediyeye sahip çıksınlar. Bugün buna karşı çıkmazsanız İstanbul’a da sahip çıkmazsın. Bu var olan zihniyeti kınıyoruz” dedi.

KORDU: SEYİD RIZALAR GİBİDİR

DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, hiçbir zaman biat etmeyeceklerini söyledi. Kayyımlara karşı, sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Kordu, “AKP-MHP zulmünde boğulunuz diyoruz. Kadın, kimlik düşmanı politikalarına karşı Türkiye halklarıyla birlikte direnişimize devam edeceğiz. Seyit Rızalar gibi direneceğiz ve mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Esenyurt İlçe Başkanı Hüseyin Ergin, “Bu çığlık, bu direniş sadece DEM partinin değil, bu uygulamaların karşısında hakkından olmuş herkesin çığlığıdır. Önemli olan vicdandır. Statüsü ne olursa olsun, burada toplananlar biliyor ki, kayyım hak ihlalidir, insanlık suçudur. Bunun genişe yayılması ise geniş halk kitlelerini karşısında bulacaktır. Bu haklı mücadelemizi selamlıyorum” dedi.

“FAŞİZM ÖRGÜTLÜ KESİMDEN KORKAR”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, hiçbir zaman mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Çiçek, “DEM Parti olarak diyoruz ki, AKP-MHP iktidarı yıllardır tek adam rejimini inşa etmeye çalışıyor. Buradaki ablukayı dağıtmanın tek yolu var. Faşizm, Kobanê ve Gezi’de olduğu gibi örgütlü kesimden korkar. Birbirimize söz vermeliyiz ve örgütlenmeliyiz. Burada şu sözü veriyoruz: Mesele sadece kayyım değil, elbette ki seçme ve seçilme hakkı önemli. Ama arkasında yüzyıllık bir Kürt halkına dayatılan savaş politikası var. İşte bu yüzden mücadele sözü veriyoruz” diye belirtti.

Fotoğraf: ETHA
Fotoğraf: ETHA

“KAYYIM SADECE KAYYIM DEĞİLDİR”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hakkari’deki kayyım uygulamasına “Hukuki” dediğini anımsatan Çiçek, “Buradan Erdoğan’a sesleniyoruz, hadi ordan! 3 yıldır Sayın Öcalan’dan ses alamıyoruz. Kayyım “hukuki”dir diyenler, İmralı’da hukuku kaldırmış, emekçilerin hakkını, kadınların hakkını elinden almış. O yüzden kayyım sadece bir kayyım değildir. Kayyım tüm yaşam alanlarımıza müdahaledir. Buna hayır demeliyiz” ifadelerine yer verdi.

Çiçek, sözlerine ortak mücadele vurgusu yaparak şöyle devam etti: “Kürt halkı her türlü bedeli ödedi ama bu yoldan vazgeçmedik. Tarih şahidimiz olsun. And olsun ki AKP-MHP faşizmi yok olana kadar halkların ortak mücadelesini vereceğiz. Biji berxwedana gelê Kürt. Faşizm en büyük korkusu farklı örgütlülüklerin bir araya gelmesidir. Esasında iktidar Kürt halkını zayıflatarak, Türkiye’deki solcuları da zayıflatmak istiyor. O yüzden onları da selamlıyoruz. Yaşasın Türkiye ve Kürdistan halklarının ortak mücadelesi.”

ESENYURT SOKAKLARINDA DİRENİŞ

Meydanda açıklamanın yapıldığı esnada halk birçok noktadan yürüyüşe geçti. “Kayyım darbesine hayır” tişörtlerini giren bir grup sloganlarla yürüyüşe geçtiği esnada polis önlerini kesti ve ablukaya aldı. Uzun süre burada bekletilenler gözaltına alındı. Bir süre sonra başka bir grup yeniden “Kayyıma Geçit Yok”, “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak”, “Biji Berxwadana Colemerg” sloganları atan çok sayıda kişi caddeyi trafiğe kapattı. Çöp konteynerlerinden sokakta barikat kurdu.

ÇİÇEK’TEN SLOGAN ATANLARI ÇEKEN SİVİL POLİSLERE TEPKİ

Yürüyüşe DEM Parti Milletvekili Cengiz Çiçek ve İl Eşbaşkanı Murat Kalmaz da katıldı. Bu sırada sivil polisler kitlenin arasına girerek slogan atanların videosunu çekmeye başladı. Çiçek, polislerin önüne geçerek çekim yapılmasını engellemeye çalıştı. “Öyleyse ben de sizi teşhir ederim” diyen Çiçek, sivil polislerin videosunu çekti.

SİVİL POLİS GAZETECİLERİ HEDEF ALDI

Bu sırada sivil polisler ETHA muhabiri ve Evrensel muhabirini de “Siz neden çekim yapıyorsunuz” diyerek hedef göstermeye ve kayda almaya başladı. Çiçek ve yürüyüşte bulunanlar, “Siz gazetecilere karışamazsınız” diyerek tepki gösterdi. Sivil polisler bir süre sonra gazetecileri çekmeyi bıraktı. Çiçek ve Kalmaz’ın da aralarında bulunduğu kitle uzun bir süre caddeyi trafiğe kapatarak yürüyüşü sürdürdü, ardından kitle dağıldı.

Fotoğraf: ETHA
Fotoğraf: ETHA

“SİZE BAŞ EĞMEYECEĞİZ”

Başka bir grup ise caddenin diğer tarafından yürüyüşe geçti. Kayyım saldırısını teşhir eden ve halkı Kürt halkıyla dayanışmaya çağıran konuşmaların yapıldığı yürüyüşte polis gençlerin önüne kesti, gözaltı ve saldırmakla tehdit etti. “Kürt halkı Kürdistan’da her türlü saldırıya direnirken, baş eğmezken biz de sizin saldırılarınıza direneceğiz” yanıtı verildi, sloganlarla yürüyüş devam etti. Bir süre sonra bu kitle de yürüyüşü sonlandırdı.

(ETHA)