Filipinler Komünist Partisi: Beş devrimci işkenceyle katledildi

FKP, 23 Şubat’ta Bohol, Bilar’da beş devrimcinin esir alındıktan sonra işkenceyle katledildiğini bildirdi.

Filipinler Komünist Partisi (FKP), 23 Şubat’ta Bohol, Bilar’da beş devrimcinin esir alındıktan sonra katledildiğini açıkladı. Açıklamada, “Filipinler Komünist Partisi (FKP), ABD-Marcos faşist rejimini, Filipinler Silahlı Kuvvetlerini (FSK) ve Filipinler Ulusal Polisini (FUP) dün Bohol, Bilar’da esir alınan beş devrimcinin katledilmesinden dolayı kınıyor ve Domingo Compoc, Hannah Cesista, Parlito Historia, Marlon Omosura ve Alberto Sancho için adalet talebine katılıyor” denildi.

Beş devrimcinin 23 Şubat sabahı 47. Piyade Taburu’na bağlı faşist birlikler ve Bohol polisi tarafından Bilar, Bohol’da gözaltına alındığını, ağır işkencelere maruz bırakıldıklarını ve katledildiklerini kaydeden FKP şöyle devam etti:
Polis tarafından yayılan, beş kişinin bir çatışma sırasında öldürüldüğü yalanı doğru değildir. Bölge sakinleri o sabah herhangi bir çatışma yaşanmadığını doğrulamaktadır. İnsanların tanık olduğu şey, beş devrimciye işkence eden ve öldüren askeri ve polis muharebe birliklerinin vahşiliğiydi. Gizlice çekilen bir fotoğrafta Compoc’un, asker ve polis tarafından durdurulduktan sonra Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nden (FSK) bir askerin gözetimi altında, elleri arkadan bağlı olduğu görülüyor. Bu görüntü şu anda Bohol halkı arasında ve sosyal medyada dolaşıyor.

60’lı yaşlarında olan Compoc’un artrit hastası ve savaşacak durumda olmadığını bildiren FKP, “Köydeki bir dizi insanın önünde, onlara korku salmak umuduyla ağır işkenceye maruz bırakıldı. Bölgeden elde edilen ilk bulgulara göre Ka Silong boynunda ve karnında ölümcül yaralar açılarak öldürüldü. Öte yandan, Bohol’daki köylü kitlelerine ve onların devrimci hareketine hizmet etmeyi seçen Cebu’lu genç bir avukat olan Cesista, askerler tarafından yere atılarak çamurda süründürüldü ve sonunda vurularak öldürüldü” ifadelerini kullandı.

FKP, “Compoc, Casista, Historia, Omosura ve Sancho’nun yakalanıp asker ve polisin gözetimi altına alındıktan sonra kasıtlı olarak öldürülmeleri uluslararası insani hukukun ağır ihlalini oluşturmaktadır. 47. IB ve Bohol polisi, FSK ve FUP liderliği ve Marcos’un kendisi savaş suçlarından sorumludur ve alçakça eylemleri nedeniyle yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır” diye bildirdi.

Diğer devrimcilerin de benzer şekilde işkence görüp katledildiklerine dair daha fazla ayrıntı toplandığını vurgulayan FKP, “Bohol katliamının kurbanlarının kalıntıları üzerinde bağımsız patologlar tarafından yapılacak otopsi, toplum tarafından cesurca ortaya konan ilk gerçeklere kesinlikle daha fazla ayrıntı ekleyecek, ordu ve polis tarafından işlenen korkunç suçun tamamen çözülmesine yardımcı olacaktır. Yerel tanıklar tarafından sağlanan ilk detaylar, suçu yüzsüzce örtbas eden polis ve askeri suçlularla işbirliği içinde olan Filipin Ulusal Polisi’nin sözde ‘olay yeri’ biriminin ‘bulguları’ ile çelişmektedir” dedi.

Filipinler halkını, köylü derneklerini, işçi sendikalarını, gençlik gruplarını, avukatları, medyayı, kilise mensuplarını ve kadınları birleşmeye ve adalet taleplerinde Bohol Katliamı kurbanlarının aileleri, arkadaşları ve sevdiklerinin yanında durmaya çağıran FKP, “Parti ve Yeni Halk Ordusu, faşist ve terörist suçluları cezalandırmak için elinden geleni yapacağına söz vermektedir” dedi.

(HABER MERKEZİ)