Filistinliler Refah’tan zorunlu göç ediyor

Siyonist İsrail, Gazze’nin dört bir yanında saldırılarına devam ediyor. Filistinliler Refah’tan ayrılarak Gazze’nin orta kesimine yerleşiyor. İşgalci İsrail ordusu, kuzey bölgeleri de dahil olmak üzere Gazze Şeridi’nin dört bir yanında operasyonlarına devam etti.

Filistinliler, yıkıma uğrayan Gazze’nin kuzeyindeki Jabaliya mülteci kampında ve diğer bölgelerde gece boyunca ağır İsrail bombardımanı olduğunu bildirdi. Filistin sağlık bakanlığı, 24’ü Gazze’nin orta kesimlerinden olmak üzere en az 37 Filistinlinin, Refah da dahil olmak üzere, gece boyunca düzenlenen hava saldırılarında öldürüldüğünü açıkladı.

Bölge halkı, işgalci İsrail savaş uçaklarının ve topçularının kampı ve Gazze Şehri’nin doğusundaki Zeitoun bölgesini vurduğunu söyledi.

Sağlık bakanlığının 16 kişinin öldüğünü açıkladığı Refah’ta yaşayanlar, İsrail ordusunun yeni tahliye emirlerinin şehrin merkezindeki bölgeleri kapsadığını bildirdi. Yüz binlerce kişinin sığındığı Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Deyr El-Belah’ta Filistinliler düzenlenen cenaze törenlerinde yakınlarının yasını tuttu.

Evine düzenlenen hava saldırısında en az 10 yakınını kaybeden Khitam Al-Khatib, “Refah’a el ilanları attılar ve Refah’tan El Zavide’ye kadar güvenli olduğunu, insanların orayı boşaltması gerektiğini söylediler ve boşalttılar, peki onlara ne oldu? Parçalanmış cesetler mi? Gazze’de güvenli bir yer yok,” diye konuştu.

İşgalci İsrail ordusu uçakları geçtiğimiz gün Gazze genelinde onlarca yere hava saldırısı düzenledi. Zeytun’da 30’a yakın Filistinli direnişçi hayatını kaybetti.

REFAH’TA GÖÇ BAŞLADI

Tel Aviv, Gazze’nin güneyindeki Refah kentinin daha fazla bölgesinde yaşayan Filistinlilere bölgeyi boşaltmaları ve Al-Mawasi’de genişletilmiş insani yardım alanı olarak adlandırdığı bölgeye gitmeleri çağrısında bulundu.

İsrail ordusu ayrıca Gazze’nin kuzeyindeki Jabalia bölgesinde yaşayanları ve yerinden ayrılmış insanların bölgeyi terk etmesini istedi. Tahminlere göre şu ana kadar yaklaşık 300,000 Gazzeli El-Mevasi’ye doğru hareket etti.

İsrail, ABD’ni itirazına rağmen yedi aydır devam eden savaş sırasında 1 milyondan fazla yerinden edilmiş insanın sığındığı Refah’a operasyon düzenleyeceğini açıkladı. İsrail, elindeki Filistinli tutsakların serbest bırakılması karşılığında Hamas’ın aldığı rehinelerin de serbest bırakılacağı bir anlaşmaya varmak istediğini ancak askeri saldırıya son vermeye hazır olmadığını söylüyor.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun hükümeti, uzun süredir müttefiki olan ABD de dahil olmak üzere, askeri harekatı nedeniyle giderek artan bir baskı altında. ABD’de Biden yönetimi, İsrail’in Gazze operasyonu sırasında ABD tarafından tedarik edilen silahları kullanmasının uluslararası insancıl hukuku ihlal etmiş olabileceğini duyurdu.

Gazze’ye yardım ulaştırılması için hayati önem taşıyan iki geçiş noktası kapalı. Filistinli WAFA haber ajansı, Mısır’dan Refah geçişinin beşinci gün, İsrail’in güneyinden Kerem Şalom geçişinin ise yaklaşık bir haftadır kapalı olduğunu kaydetti.

Gazze’deki sağlık bakanlığına göre İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonu 35,000’e yakın Filistinlinin ölümüne neden oldu.

(HABER MERKEZİ)