Gazze’de katledilenlerin sayısı 17 bini geçti

İsrail’in Gazze’de 930 Filistinliyi daha katletmesiyle 7 Ekim’den beri katledilen Filistinli sayısı 17 bin 177’ye çıktı. Yaralı sayısı ise 46 bine ulaştı. İsrail devlet televizyonu KAN’a göre 700 Filistinli ise esir alınmış durumda.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verdi.

İsrail’in saldırılarında son iki günde 930 Filistinlinin katledildiği bilgisini veren Kudra, son 24 saatte de 350 cansız beden ile 900 yaralının hastanelere sevk edildiğini aktardı.

Kudra, 7 Ekim’den bu yana katledilenlerin sayısının 17 bin 177’ye ve saldırılarda yaralananların sayısının ise 46 bine çıktığını belirtti.

Filistinli yetkili, İsrail güçlerinin kasıtlı şekilde ambulansları ve sivil savunma ekiplerini hedef aldığına dikkati çekti.

EL-EHLİ BAPTİST HASTANESİ HİZMET DIŞI KALDI

İsrail’in Şifa Hastanesi Genel Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye başta olmak üzere 36 sağlık personelini hâlâ esir tuttuğunu kaydeden Kudra, ayrıca El-Ehli Baptist Hastanesi’nin sağlık hizmeti veremez hale geldiğini aktardı.

Kudra, Gazze’nin kuzeyinde sağlık hizmeti veren merkezlerin boşaltılmasının yaralıların sağlığı açısından felaket boyutta yansımaları olacağını ifade etti.

Şifa Hastanesi’nin herhangi bir kısmının yeniden faaliyet geçirilmesi konusunda ısrarlı şekilde mücadele ettiklerini aktaran Kudra, hastanenin yeniden çalışmaya başlaması konusunda ciddi zorluklarla karşı karşıya olduklarını, uluslararası kurumların desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Kudra, “Gazze’deki hastanelerin doluluk oranı yüzde 206’ya ulaştı.” dedi.

“YARALILARIN YÜZDE 1’İNDEN DE AZI BÖLGE DIŞINA ÇIKABİLDİ”

Filistinli yetkili, saldırılarda yaralananların yüzde birinden de azının ancak bölge dışına tedavi amacıyla Refah Sınır Kapısı’ndan çıkabildiğini söyledi.

Kudra, aralıksız devam eden bombardıman ve iletişim hatlarının kesilmesi nedeniyle can kayıpları ve yaralıların hesabında zorlandıklarını sözlerine ekledi.

700 FİLİSTİNLİ ALIKONULMUŞ DURUMDA

Öte yandan İsrail ordusunun Gazze’de bugüne kadar 700 Filistinliyi alıkoyduğu bildirildi.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre İsrail ordusu, saldırılarını artırdığı Gazze’de şu ana kadar 700 kadar Filistinliyi alıkoydu.

(HABER MERKEZİ)