Gençlik örgütleri: Gençliğin sesini kesemeyecekler

Gençlik örgütleri, 9 Mart’ta gerçekleşen ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eşbaşkanı Okan Danacı, MYK üyeleri Berfin Polat, Hivda Selen, Senem Pektaş ve Adnan Özcan’ın da aralarında bulunduğu 9 devrimci gencin gözaltına alındığı operasyona ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Basın açıklamasını okuyan Bahadır Çağırgan, operasyonda aynı zamanda DİSK Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı’nın işkenceyle gözaltına alındığını ve Hivda Selen’i gözaltına almak gerekçesiyle orada yaşamadığı bilinmesine rağmen ETHA’da çalışan basın emekçilerinin evine baskın düzenlendiğini belirterek, yakın zamanda SGDF üyeleri Sinem Çelebi ve Mazlum Ortaç’a dönük işkenceyi hatırlattı.

‘HER SALDIRIDAN DAHA DA GÜÇLENEREK ÇIKACAĞIZ’

Bu sistematik işkence ve polis şiddetinin devrimcileri, yurtseverleri teslim alma amacı taşıdığını kaydeden Çağırgan, şöyle devam etti: “Faşist şeflik rejiminin bu saldırıları, örgütlenerek mücadeleyi büyüten ve büyütecek olan gençlik üzerinde bir korkutma ve sindirme çabasıdır. Faşist rejimin birçok defa denediği ancak başarısız olduğu gibi yine çabalarının boşa çıkacağı açıktır. Her saldırıdan daha da güçlenerek, daha da büyüyerek çıkan sosyalistler ve devrimciler bu faşist saldırılara karşıda sokaklarda olmaya devam edecektir.”

Yakın zamanda SGDF MYK üyesi Müslüm Koyun ve SGDF üyesi Kalender Polat’ın sanal medya paylaşımları nedeniyle tutuklandığını, 27 Şubat’ta da birçok devrimciye dönük bir gözaltı ve tutuklama saldırısı gerçekleştirildiğini hatırlatan Çağırgan, “8 Mart öncesi kadınların örgütlü mücadelesini hedef alan rejim şimdi de 31 Mart seçimlerine hazırlandığımız, Newroz’a yaklaştığımız ve 12 Mart Gazi Ayaklanması’nı hatırladığımız bugünlerde; emekçi halka ve gençlik kitlelerine devrimci siyaset götürmekte öncü role sahip gençliği hedef almıştır” dedi.

‘DEVRİMCİ MÜCADELE MİRASINI YAŞATACAĞIZ’

SGDF MYK üyesi Müslüm Koyun’un yakın zamanda 7 yıl 1 ay hapis cezası almasına da tepki gösteren Çağırgan, AKP-MHP iktidarının bu saldırılarla halkın en örgütlü bölüklerini hedef aldığını söyledi. Bu saldırılara karşı özgürlük ve sosyalizm mücadelesini büyütmeye devam edeceklerini kaydeden Çağırgan, şöyle devam etti: “Faşist rejim, siyasi kırım saldırılarını yaparken bizim devrim şehitlerini anmamızı, onların mirasını yaşatmamızı gerekçe göstermektedir. 27 Şubat’ta sosyalistleri hedef alan saldırının devrimci tutsaklarla dayanışanları hedef aldığı gibi cumartesi günü yaşadığımız operasyon da devrimci mücadelenin hattını hedef almaktadır. Rejimin, devrimci gençliğin siyasi düzeyini geriye çekmeye çalıştığının farkında olarak, siyasi hattımızı, devrimci mirası sahiplenerek ve o mirası yaşatarak ileri taşımaya devam edeceğiz. Bu ruhla 12 Mart’a, 16 Mart’a, 21 Mart’a ve 1 Mayıs’a yürüyecek ve devrimci mücadele mirasını yaşatacağız.”

Çağırgan, tüm devrimci-demokratik kamuoyunu devrimci tutsaklarla dayanışmaya, saldırıya uğrayan devrimcileri sahiplenmeye ve devrim şehitlerinin mirasını yaşatmaya çağırdı.

KUMAŞ: GENÇLİĞİN SESİNİ KESEMEYECEKLER

Ardından gençlik örgütleri adına Ceren Kumaş söz aldı. “Gençlik örgütleri olarak SGDF’ye yönelik baskıların, gözaltıların ve tutuklamaların karşısında, haklı mücadelelerinin yanındayız. Yağmaya, talana, katliamlara, erkek şiddetine karşı gençliğin sesini kesemeyeceklerini, susturamayacaklarını göstereceğiz. Arkadaşlarımızı da almak için yine mücadelemize devam edeceğiz” diyen Kumaş, SGDF’nin yalnız olmadığını vurguladı.

(HABER MERKEZİ)