MND İzolasyon ve Teknoloji fabrikasında sendikalaşan işçiler işten atıldı

Patronların sendikalaşan işçilere dönük saldırıları sürüyor. MND İzolasyon ve Teknoloji fabrikasında 6 işçi DİSK/Lastik-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atıldı.

Evrensel‘in haberine göre; Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan MND İzolasyon ve Teknoloji fabrikasında 6 işçi kötü çalışma koşulları ve düşük ücrete karşı DİSK/Lastik-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atıldı.

10 saatten fazla çalıştıkları halde 13 bin lira ücret aldıklarını söyleyen işçiler, haziran ayında ara zam yapıldığını ancak bunun da tüm işçilere değil istedikleri işçilere 200 lira, 250 lira, 400 lira olmak üzere yapıldığını söyledi. İşçiler, tüm işçilere zam yapılmamasına tepki gösterdiklerinde ise “Patron istediğine yapar, istemediğine yapmaz” şeklinde cevap aldıklarını anlattı.

“FAZLA MESAİ ÜCRETLERİ ‘VERGİ KESİNTİSİ’ DENİLEREK VERİLMİYORDU”

Yemeklerden tuvalet temizliğine kadar hijyenik olmayan ortamda çalışmak zorunda kaldıklarını ifade eden bir işçi “Kimyasal ve tozlu bir ortamda çalışıyoruz. Her gün yoğurt verilmesi gerekiyor ama fabrika bunu yapmıyor. 11 ay boyunca her gün lahana salatası verdiler. Ayrıca mesai sorunumuz vardı. Hafta sonu zorunlu mesaiye kalıyorduk ama fazla mesai ücretlerini tam olarak yatırmıyorlar. Her maaş gününde kesinti yapıldığını fark ediyorduk. Bunu insan kaynaklarına sorduğumuzda ise ‘vergi kesintisi’ falan denilerek bizleri susturmaya çalışıyorlar. Zaten otomatik olarak belirlenen vergi sistemine giriyoruz ve kesintimiz oluyor.  Önce işveren tarafından sonra devlet tarafından sömürülüyoruz. Yani hak ettiğimiz ücretleri alamıyorduk. Ücretlere 400 lira zam yapıldığı söylendi ama o verilen zammı biz hiç hissedemedik” dedi.

“DAVA AÇMAYALIM DİYE BELGE İMZALATILMAK İSTENDİ”

Sağlıklı ve besleyici yemek, hijyenik ortamda çalışma, ücretlerinin tam ödenmesi gibi taleplerinin yerine getirilmemesi sonucu sendikaya üye olduklarını söyleyen işçiler, haklarını toplu sözleşme ile almak istediklerini dile getirdi. Vardiya müdürünün ve amirinin birkaç işçiyi kenara çekerek “Sendikaya üye olanların tek tek çaresine bakacağım” diyerek tehdit ettiğini anlatan bir işçi, ilk işten atmanın 14 Kasım tarihinde gerçekleştiğini söyledi. Dava açılmaması için işçilere belge imzalatılmaya çalışıldığını da ifade eden işçi, belgelere imza atmadıklarını aktardı.

“TALEPLERİMİZ KARŞILANSIN”

İşten atıldıklarında patronun hemen arabulucu avukatı yönlendirdiğini söyleyen işçiler, “Buradaki amaç bizleri kandırıp hemen yaşananların üstünü kapatmak. İşverenin avukatları sürekli bizi aradı ama biz de kendi avukatlarımızla görüşmeden kendileriyle görüşmek istemediğimizi bildirdik. Dava açmayalım diye bunu yaptılar” dedi.

İşten atmaya ilişkin dava süreci başlattıkları bilgisini veren işçiler, “Sendikalı olmamızdaki amaç bulunduğumuz iş yerini çalışma koşulları daha iyi bir hale getirmekti. İşe geri dönmek istiyoruz ama taleplerimizin de karşılanmasını istiyoruz” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)