Nurettin Kaya 40 kiloya düştü

Y, S ve yüksek güvenlikli hapishanelerin kapatılarak sevklere son verilmesi talebiyle 234 gündür ölüm orucunda olan tutsak Nurettin Kaya 40 kiloya düştü.

Bolu F Tipi Hapishanesinde tutulan Nurettin Kaya’nın tecridin daha da derinleştirdiği yönünde tepkilerin odağı olan Y, S tipi ve yüksek güvenlikli hapishanelerin kapatılması talebiyle 29 Ekim 2023 başlattığı ölüm orucu, 234’üncü gününe girdi. 2008 yılından bu yana tutsak olan Kaya, daha önce bulunduğu Erzurum 1 Nolu Dumlu Yüksek Güvenlik Hapishanesi’ndeyken Alişan Gül ve Cemil Kurt ile birlikte “kuyu tipi” olmayan bir hapishaneye sevk edilmek talebiyle 2023 yılının mayıs ayında açlık grevi eylemi başlattı. Tutsaklar açlık grevlerinin 100. gününde hapishane idaresinin taleplerinin karşılanacağına dair söz vermesi üzerine açlık grevine son vermişti.

Taleplerinin karşılanmaması üzerine ölüm orucuna başlayan Kaya, 29 Şubat’ta Bolu F Tipi Hapishanesine sevk edildi ancak Ali Şengül ve Cemil Kurt sevk edilmedi. Kaya, yoldaşlarının sevkinin yapılmaması nedeniyle ölüm orucunu sürdürüyor. Erzurum 1 Nolu Dumlu Hapishanesi’nde tutulan Alişan Gül ve Cemil Kurt ise sevk talebiyle 90 gündür süresiz açlık grevi eylemini sürdürüyor.

40 KİLOYA DÜŞTÜ

Geçtiğimiz günlerde Kaya’yı ziyarete eden, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Hapishane Komisyonu, yaptıkları açıklamada, Kaya’nın 40 kiloya düştüğünü, ağız içinde yaralar oluştuğunu, ayaklarında şişme ve ödem oluştuğu, denge sorunu yaşadığını ve yürümekte zorluk çektiğini açıkladı. Komisyon, Kaya’nın sağlığının ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çekti.

MA’ya konuşan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi Emir Karakum ise ölüm orucundaki Kaya’nın taleplerinin karşılanması çağrısında bulundu.

Politik tutsaklara yönelik uygulamalara dikkat çeken Karakum, siyasi tutsakların kuyu tipi hapishanelere sevk edildiğini, tecrit politikasıyla tutsakların iradesinin teslim alınmaya çalışıldığını ifade etti.

Hapishanelerin “ölüm” evlerine dönüştüğünü dile getiren Karakum, Kaya’nın aşırı kilo kaybettiğini ve sağlık durumunun ciddi seviyelere ulaştığına yer verdi. Karakum, tutsakların talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Ölüm orucunun 234’üncü gününde olan Nurettin Kaya’da çeşitli hastalıkların oluştuğunu belirten Karakum, hapishanelerdeki baskılara ses çıkartmanın vicdani bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak duyarlılık çağrısı yaptı.

(HABER MERKEZİ)