ODTÜ’lü öğrenciler soruşturmaları protesto etti

“Devrim Stadyumu’nda Şenlik” talebiyle ODTÜ Rektörlüğü önünde yapılan eyleme katıldıkları gerekçesiyle çok sayıda öğrenciye soruşturma açıldı. Öğrenciler soruşturma açılmasını protesto etti.

Kayyım rektörün Bahar Şenliği’nin Devrim Stadyumu’nda yapılmasını engelleme girişimine karşı yüzlerce ODTÜ’lü öğrenci rektörlüğün önünde toplamış ve Devrim’siz bir Bahar Şenliği’nin kabul edilmeyeceğini duyurmuştu. Bir araya gelen öğrenciler sloganlarla rektörlüğün önüne yürüyerek eylem yapmıştı. Bu protestonun ardından ODTÜ Rektörlüğü öğrencilere soruşturma açtı. Açılan soruşturmalar karşısında öğrenciler bugün Kültür ve Kongre Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

ODTÜ öğrencileri yaptıkları açıklamada şunlara değindi:

‘Şenlik Devrim Sahnesiz Olmaz’ talebimiz için Rektörlük önünde bir araya gelmemiz soruşturma sebebi sayıldı. Bu eylemlere katıldığı için bazı arkadaşlarımızın ailesi hukuksuzca Ankara Emniyeti’nden olduğu iddia edilen kişilerce arandı, aileler üzerinden korku yayılmaya çalışıldı. Biz öğrencilere yöneltilen ‘öğrenme ve öğretme hürriyetini engellemek’ suçlaması ile 70’in üzerinde arkadaşımıza haftalık, aylık ve bir yarı yıllık uzaklaştırma cezalarıyla soruşturma açıldı. Açıkça söyleyelim, öğrenme ve öğretme hürriyetini engellemek suçunun yöneltileceği biri varsa o kişi, bizlerin görüşme taleplerini kabul etmeyen, öğrenciler kütüphanenin elektriğini ve tuvaletini kullanıyor diye bütün kütüphanenin elektriğini kesen, 7/24 açık olması gereken tek çalışma salonunu kilitleyen kayyum Rektör’ün ta kendisidir!

Açıklamada toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemenin anayasal hak olduğunu hatırlatılarak şöyle devam edildi:

Tek adam iktidarının üniversitelerdeki eli olan atanmış rektörlerin baskı, yasak ve soruşturma politikalarını; ODTÜ’de şenlik, Ankara Üniversitesinde İnek Bayramı, Hacettepe’de yemekhane ve amfi tiyatro mücadelesinden tanıyoruz. Üniversite bileşenlerinin karar verme sürecinde yer almadığı kararların karşısında birleşmeyi sürdüreceğiz. Rektörlüğün dayattığı Devrim’siz Şenlik tarihlerini kabul etmediğimiz gibi kendi şenliğimizi, kendi duyurduğumuz tarihlerde Devrim Sahnesiyle birlikte gerçekleştireceğiz! Dayanışma ve mücadelemizin önüne engel koyulmaya çalışılan baskı, yasak ve soruşturma politikalarına cevabımızı demokratik üniversite mücadelemizi büyüterek vereceğiz. Soruşturmalarla bitmeyiz. Şenlikte Devrim’deyiz!

(HABER MERKEZİ)